Pekmez sağlık açısından yararlı mı?

Pekmez sağlık açısından yararlı mı?

114

Pekmez, içeriğinde bulunan vitamin ve mineralleri ile besin değeri oldukça yüksek ve son derece şifalı ve yararlı bir tatlı türüdür. Bu makalemde üzüm, keçiboynuzu ve son olarak duttan elde edilmekte olan türleri ile pekmezin faydalarını öğrenebileceksiniz.

Pekmez tatlı bir besin maddesi olması sebebi ile yüksek kalori içereceği korkusuyla nadir tüketilmektedir. Oysa saf olan şekere göre pekmez daha az kaloriye sahip olan bir tatlıdır. öte yandan saf şeker vitamin ve mineraller sağlamıyor ancak pekmez mineral ve vitaminler açısından oldukça zengin içerikli olan bir besin kaynağıdır.

Pekmezde hangi vitamin ile mineraller bulunmaktadır?

Kalsiyum: Pekmez kalsiyum açısından zengindir. Özellikle süt ve süt ürünleri açısından hassas davranan  kişiler gerekli olan kalsiyum ihtiyaçlarını pekmez sayesinde giderebilirler.

Demir: Pekmez yüksek miktarda demirde  içermektedir ki demir son zamanlarda en çok eksikliğinden dem vurulmakta olan mineral. Bir çok kişi demir eksikliği gidermek sebebi ile haplar yerine düzenli olarak bir-iki kaşık pekmez yiyebilmeyi alışkanlık haline getirebilseydi böyle bir problem ile karşılaşmak kesinlikle tarihe karışabilirdi.

Pekmezin içinde kalsiyum ile demirin yanında fosfor, potasyum, bakır sodyum ve magnezyum mineralleri de içermektedir. Potasyum ile sodyum içeriğinden ötürü pekmez özellikle tansiyon sorunu yaşamakta olanlar için de ideal bir gıda olmaktadır.

Pekmez B1 ile B2 vitaminleri açısından da zengindir.

İçerdiklerine  genel olarak baktığımızda merkezi sinir sistemi de dahil olarak kemik, beyin, kalp, damar üzerindeki olan faydaları saymakla bitmemekte olan pekmezi günlük beslenme programlarınıza dahil etmelisiniz ve 7’den 70’e herkesin tüketmesi gereklidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.