PSİKOLOJİK OLARAK RAHATLAMAK NE DEMEKTİR ?

PSİKOLOJİK OLARAK RAHATLAMAK NE DEMEKTİR ?

327

 

Her hastalığımızın doğal sonuçları olarak vücudumuz ve ruhumuz zararlar görebilir. Fiziksel hasarlara yol açmakta olan hastalıklarımız ne kadar çok ilgi ve tedavi gerektirmekteyse ruhsal hasara yol açmakta olan psikolojik hastalıklarımızda aynı özen ve tedaviyi gerektirmektedir.

Tedavi olmak istemenin nedeni ise elbette ki iyileşebilmek, kendimizi iyi hissedebilmek, fiziki olarak ve ruhen sağlıklı birey olmaktır. Kendimizi iyi hissedebilmek için illa ki doktor yardımını beklemeye ise gerek yok. Hayat bizim hayatımız olduğundan dolayı en başta biz kendimiz kendi sağlığımız açısından iyi şeyler yapmalıyız.

Psikolojik olan hastalıklarımız ve bunların dışında kalan diğer hastalıkları giderebilmek için farklı yollar mevcuttur. Bu yollardan bir tanesi ise sanatla ilgilenmektir. Kültürel faaliyetlerde bulunarak yada sanatla ilgilenerek ruhunuzu, beyninizi çok önemli bir ölçüde dinlendirebilirsiniz. Müzik ile sinema psikolojik rahatlamak için bire birdir. Bildiğiniz gibi “Müzik ruhun gıdasıdır” şeklinde bir sözün oluşması ise tesadüf değildir.

Tabii ki önemli olan müzik ve sinemanın bize hitap etmekte olan bir türü ile ilgilenmektir. Sonuç itibari ile hoşumuza gitmeyecek olan bir tür müziği dinlemek yada bir filmi izlemek bizi rahatlatmamış olcak tam tersine sıkılmamıza ve bunun sonucunda da daha fazla gerilmemize neden olacaktır.

Her insanın zevkleri farklıdır. Bu sebeple ben size hangi türün ruhunuza iyi gelebilecek olduğunu söyleyemem yada her hangi bir tür tavsiyesinde bulunamam.

Bunu ise sadece müzik ile sinema gibi sınırlı bir sanat alanında tutmayabilirsiniz. Oldukça fazla ve önemli olan kültür ve sanat dalları bulunmaktadır. Bunlardan hoşunuza gitmekte olan birini seçerek hem ruhunuzu dinlendirmeye yardımcı olabilir hem de kültürel birikiminize katkı sağlayabilirsiniz..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.