Futbol yalnızca futbol mudur?

Futbol yalnızca futbol mudur?

194

Futbol üzerine pek çok kitap yazmış olan Britanyalı yazar gerçekten haklı mı, yoksa futbol sahiden yalnızca futbol mu, bugün için yazı konumdur.

Futbol, 2 takımdan da 11’er oyuncudan oluşmakta , iki kale ile birde futbol topu sayesinde oynanan dünyanın en fazla popüler olmuş takım sporudur.. Diğer takım sporlarına oranla onu sevdirmekte olan, popüler yapmakta olan futbol oynayabilmek için lazım olan materyallerin çok kolay bulunabilir olması özelliği değil midir?  2 adet taş, bir tane top ve oyunun zevkini tadabilmek isteyen birkaç kişi. Aynen doğru, günümüzde dünyanın her yerinde sevilmekte olan, pek çok kişinin izlediği bir spor olmayı başarmıştır futbol. İsviçre’de zengin olan bir Bern sokağında top oynamakta olan çocukla, Güney Afrika’da fakir olan bir Cape Town sokağında top oynamakta olan çocuğun belki de ortak olan noktası bulunmaktadır; o da topu oynadığı esnada futboldan almış olduğu haz.

Peki, futbol 22 kişinin topun peşinden amaçsızca koşturması mıdır? Elbet te ‘Hayır’. Futbol seyir zevki yaratmakta olan, anlayanın en küçük hareketten bile tat alabilmekte olduğu bir spordur. Futbol kesinlikle toplumcudur. İyi bir 11 kişinin 90 dakika nasıl işbirliği sergileyebileceğini  büyütülerek örneklendirebilecek bir oyundur. Bu oyun aslında o kadar da ilginçtir ki, kahveye maç izlemeye gittiğinizde ‘meymenetsiz’ demiş olduğunuz, daha öncesinde hiç tanımamış olduğunuz bir adam ile maç boyunca sohbet edip maç sonunda ise selamlaşıp ayrılmış olduğunuz bir sosyalleşme aracı olmuştur.  Aslında futbol yalnızca ayakla oynanmakta olan bir spor dalı değildir, ‘beynin ulaşmış olduğu en son yer olabilen ayaklarla oynanmakta olan bir spordur’.Fiziksel ve zihinsel olan bir mücadeleye girişmiş olduğunuz, haftada bir defa da olmuş olsa hakkı ile oynadığınızda sizi zinde tutabilecek olan bir sağlık gerecidir. Futbol ‘bundan bir cacık bile olmaz’ denmekte olan adamların kenar mahaller de hapçılıktan kurtularak dünyayı ayaklarına çivilemelerini sağlamış olan bir endüstridir.

İşin özü ise futbol yalnızca futbol değildir.

Öyleyse, 22 adam topun arkasından koşuyor; ne anlıyorsunuz demekte olan sayın futbol katilleri, sizce ben  bu konuda haksız mıyım?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.