Google’de Düğmeye Basmış Bir Durumda

Google'de Düğmeye Basmış Bir Durumda

151

Android’in en fazla can sıkıcı taraflarından bir tanesi ise hiç kuşkusuz gerekli ve gereksiz bir sürü uygulamanın cihazlara ön yüklü şekilde gelmesidir. Bunlara bir de üretici firmaların kendi varsayılan uygulamalarını eklemiş olduğumuz zaman işin içinden çıkılmaz duruma geliyor üstelik.

Bu uygulamaların bir kısmını devre dışı bırakabilsek bile bir kısmında sistem buna izin vermiyor. Dahası tekrar bazıları arka planda çalışıyor olduğundan hem belleğimizden hem ise bataryamızdan yemeyi devam ettiriyor. Dahili hafızamızda kaplamış oldukları yer de bunun cabası.

İşte bu sıkıntıları ortadan kaldırmak amacı ile düğmeye basmış olan Google, iş ortakları ile olan sözleşmesinde bir güncellemeye yapmaya gidip, bundan önce koyulmuş bulunan, Google uygulamalarını ön yüklü bir biçimde yerleştirme şeklindeki kuralını ‘bir parça bile olsa’ kaldırmayı başardı. Yeni sözleşme ile beraber artık Google Kitaplar, Haberler, Oyunlar ve de Google+ uygulamaları cihazlarımızda yüklü şekilde gelmeyecek. Biliyor olduğumuz gibi bundan önce de benzer bir esnetme kuralı ile Google Earth ve de Google Keep programları da baltayı yemişlerdi.

Bunun ile beraber Gmail, Youtube, Haritalar, Drive, Müzik ve benzeri gibi öteki uygulamalar için kurallar hâla geçerli. Hadi biz GMail, Haritalar veya Youtube gibi kritik öneme sahip olan uygulamaları anlamaktayız ancak Drive ,Hangouts ve hatta Müzik olsun bu tür ikincil önemlere sahip uygulamalarda ise en azından ‘seçime bağlı’ şeklinde bir seçenek getirse hiçte fena olmaz. Ki ‘açık kaynak’ kodları da zaten bunu gerektirmektedir. Hepsini geçiyoruz eğer bunların içlerinde kullandıklarımız var ise dilediğimiz zaman içerisinde Google Play’den girerek yüklemekte tamamen bizim elimizde.

Ne diyelimki, darısı artık üreticilerin başlarına. Malum en başta Samsung şirketi olmak üzere bütün üreticiler benzer bir şekilde cihazlarımızı adeta birer çer çöp ile doldurarak o şekilde satışa sunuyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.