Amerika İsrail ile alakalı kararını resmen açıkladı

Amerika İsrail ile alakalı kararını resmen açıkladı

57

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin Orta Doğu’nun Özel Temsilcisi görevinde bulunan Jason Greenblatt, Trump Hükümeti tarafından ”Yüzyılın Anlaşması” şeklinde nitelendirilmiş olduğu Orta Doğu barış planına yönelik olarak açıklamayı kasıma erteleyebilecek olduğunu ifade etti.

İsrail’in Dışişleri Bakanı görevinde bulunan Yisrael Katz, ülkesinin Amerika Birleşik Devletleri’nin desteği ile Bahreyn’in başkenti olan Manama’da gerçekleştirilecek Filistin konusuna sahip ekonomi çalıştayına katılacak olduğunu da resmen duyurdu.

New York içerisinde gerçekleştirilen The Jerusalem Post senelik konferansı esnasında konuşma gerçekleştiren Greenblatt, uzun bir zamandan beri açıklanması konusunda bir beklenti bulunan Orta Doğu barış planının İsrail içerisinde yer alan seçimlerden dolayı kasım ayına kadar kalabilecek olduğunu ifade etti.

Greenblatt öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı görevinde bulunan Donald Trump’ın ekibinin bu yaz mevsiminde açıklama yapmayı düşünmekte olduğu barış planının, İsrail içerisinde eylül ayında gerçekleştirilmesi öngörülen seçimlerden daha sonra yeni kurulması sağlanacak hükümeti bekleyebilecek olduğunu belirtti.

Barış planıyla alakalı olarak detay vermeyi kabul etmeyen Greenblatt sonrasında ise; ”Elimizde fazlası ile hassas bir şey bulunuyor. Üstünü sıkı bir şekilde kapalı tutar isek, başarıyla alakalı şansı da arttırırız.” şeklindeki ifadelere yer verdi.

Planın baş mimarı olan Trump’ın damadı ve aynı zamanda kıdemli danışmanı olarak görevli Jared Kushner, nisan ayı içerisinde New York’ta Time isimli dergi tarafından düzenlenen ”Time100” isimli etkinlik kapsamında gerçekleştirilen mülakat esnasında Orta Doğu barışla ilgili planını ramazan ayından sonra açıklanacak olduğunu resmen duyurmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.