Doğu Akdeniz’le alakalı bir toplantı yaptı

Doğu Akdeniz'le alakalı bir toplantı yaptı

41

 

Yunanistan’ın Başbakanı görevinde bulunan Aleksis Çipras, Türkiye’nin Kıbrıs Adası açıklarında başlamış olduğu doğal gaz arama çalışmalarına yönelik olarak, Avrupa Birliği (AB) içerisinden bir yaptırım isteğinde bulunacaklarını ifade etti.

Başbakanlık binası içerisinde olağanüstü bir şekilde gerçekleştirilmiş olan Dışişleri ve de Savunma Konseyinin Toplantısı’na Çipras, ülkede görevli bulunan Dışişleri ve de Savunma bakanlarının yanında Genel Kurmay Başkanı da katılım gerçekleştirmiş oldu.

Toplantının hemen sonrasında bir basın açıklaması gerçekleştiren Çipras, Türkiye’nin Doğu Akdeniz üzerinde yürütmekte olduğu faaliyetlerini de ele almış olduklarını ifade etti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)’nin lideri görevinde bulunan Nikos Anastasiadis’le özel bir telefon görüşmesi yapmış olduğunu da açıklayan Çipras, ”Avrupa Birliği Zirvesi’nden önce hazırlanmak amacıyla bir fikir birliğine varmış olduk. Böylelikle de, (Güney) Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) içerisinde eğerki bu şekilde bir sondaj çalışmasının gerçekleşmiş olduğu teyit edilir ise, Türkiye’ye karşı bir şekilde yaptırım uygulanacak olması dahil doğru kararların alınması sağlanabilsin.” şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Çipras öte yandan, Yunanistan ile birlikte Rum kısmının, Avrupa Birliği’nin desteği ile birlikte çok daha güçlü bir konumda yer aldığını da savunup; ”Yunanistan ya da Rum bölümünün egemenlik haklarının çiğnenmesi durumunda bunun sonuçlarının çok büyük olacağı” şeklinde bir tehditte de bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.