Ziraat Bankası’ndan TOKİ Başvuruları

Ziraat Bankası’ndan TOKİ Başvuruları

53

Konut sahibi olabilmek hemen herkesin hayallerini süslemektedir. Bilinmekte olduğu gibi düşük gelirli ve de emeklilerinin ev kirası ödüyor gibi ev sahibi olabilmelerinin yolu TOKİ’den geçmekte. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, projeye katılabilmek için gerekli olan ilk şartıdır. Konutun yapılacak olduğu il ve ilçe sınırlarının içinde en az bir seneden beri ikamet etmek ve de il nüfusuna kayıtlı  bir durumda olmak ise bir başka koşuldur. Şehit aileleri ile birlikte Harp ve de vazife malulleri, dul ve de yetimler için bu süre ise an az üç sene olarak saptanmış durumdadır.

Başvurular tam olarak nereye ve  nasıl yapılmaktadır?

Başvurular Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Anonim Şirketi aracılığı ile yapılıyor. Ziraat Bankası, konut edinmeyi isteyenler için başvuru aşamasından başlayıp tapu teslimine kadar sürecin her aşaması içerisinde hizmet vermek maksadıyla TOKİ ile bir protokol anlaşmasına sahip bulunmaktadır. İstenen bütün şartları taşımakta olanlar kendilerine en yakın bulunan Ziraat Bankasının şubesine kimlikleri ile bir başvuruda bulunabiliyorlar.

Hak sahipleri ayrıca Konut Tahsis Belgesini bankalarından alabileceklerdir. Kredi talep ile alakalı işlemlerini de banka gerçekleştiriyor. İşlemler ya bireysel bir şekilde ya da noter yolu ile verilecek bir vakaletname aracılığı ile birlikte başkası tarafından da başlatılabilmektedir. Başvuru yapmayı isteyenler TOKİ web sitesi üzerinden satın almak istedikleri konutu belirleyerek en yakın banka şubelerine gitmelidir. Hesabınız yok ise vadesiz bir hesap açılıyor. Bu hesaba vergi ve de komisyon tutarları, peşinat bedelinin yatırılması gibi gerekli  olan bazı işlemler kısa süre içerisinde bitirilip başvurusu tamamlanmakta ve satış işleminiz hemen yapılmaktadır.

TOKİ tarafından yapılmakta olan konut sayısının ise % 25’lik bir kısmı konut sahibi olmayı isteyen ve gerekli şartları taşımakta bulunan emeklilere ayrılmış durumdadır. %5’lik kontenjan ise engelli durumdaki vatandaşlara ayrılmaktadır. Kura çekimleri içerisinde 1. Sırada şehitlerin aileleri, harp ve de vazifeli malulleri, dul ve de yetimleri geliyor. 2. sıra  da engellilere 3. sıra emekli olanlara, 4. sıra ise öteki başvuru sahiplerine ayrılmış durumdadır. Çekilişler  ayrıca noter huzurunda yapılıyor.

TOKİ projesinin kapsamında yapılmakta olan ve de satışa sunulan konutlara alakalar hiç bir şekilde azalmadan devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.