Yapışık durumdaki ikizler zorlu ameliyat ile ayrıldılar

Yapışık durumdaki ikizler zorlu ameliyat ile ayrıldılar

31

 

Kafa kısımlarından yapışık bir şekilde dünyaya gelen 2 yaşında bulunan Pakistanlı ikiz çocuklar, İngiltere’nin başkenti olan Londra içerisinde sanal gerçekliğin teknolojisi ve 3D yazıcıların da kullanılmış olduğu toplam olarak 50 saati geçen ameliyatlar ile ayrılmış oldu.

3 tane büyük ameliyat geçirmiş olan ve bu ayın ilk günlerinde taburcu oldukları açıklanan Safa ile birlikte Merve Ullah isimli kız çocuklarının ameliyatlarına 100 tane kadar doktor ile birlikte yardımcı personellerin de katılmış olduğu açıklaması yapıldı. Kalp krizinden dolayı babalarını doğumdan daha öncesinde kaybetmiş olan çocukların sağlık durumlarının daha iyi olduğu ve şimdi ise fizyoterapi görmeye başladıkları ifade ediliyor.

Ameliyatlarla alakalı parayı ise ismi konusunda açıklama yapılmayan bir tane bağışçının ödemiş olduğu belirtildi. Söz konusu bu ameliyatlar, 2006 senesi ile birlikte 2011 senesinde de benzeyen 2 tane ameliyat yapan Great Ormond Street Çocuk Hastanesi içerisinde gerçekleştirildi.

Birinci ameliyatın çocuklar daha 19’ar aylık durumdayken Ekim 2018 tarihi içerisinde, en son gerçekleştirilen ameliyatın da 11 Şubat tarihi içerisinde yapılmış olduğu açıklaması yapıldı.

Ameliyatların son aşaması içerisinde çocuklara kendi kemiklerinden özel bir şekilde kafatasları yapıldığı açıklandı. Doku genişleticiler ile birlikte çocukların mevcut durumdaki derilerinin de kafataslarını örtmeleri sağlanmış oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.