Amerika ÖSO’ya destek olmaya başladı

Amerika ÖSO'ya destek olmaya başladı

151

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin, Suriye’nin güney bölgesinde desteklemekte olduğu fakat uzun bir zaman öncesinde yardımını kesmiş olduğu Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)’na bağlı güçlere tekrardan eğitim vermeye başlamış durumda.

Amerika Birleşik Devletleri, Suriye’nin güney bölgesinde yer alan ÖSO grupları üzerinden 3 yıl öncesinde desteklerini çok büyük bir seviyede çekmişti. Bunun sayesinde ise, Esed rejiminin safında yer alan İran tarafından desteklenen yabancı durumdaki terörist gruplar, Suriye’nin güneydoğu bölgesini kapsamakta bulunan Irak sınırına da hakim hale gelmişti.

Bölge içerisinde yer alan yerel kaynaklara bakılacak olursa, Amerika Birleşik Devletleri, Suriye ile birlikte Irak ve Ürdün sınırına yakın bölgede yer alan Tanif Üssü içerisinde ve Ürdün içinde bu ÖSO güçlerine tekrardan eğitim vermeye başlamış durumda.

Söz konusu bu grup, Deyrizor ile birlikte ülkenin güneydoğu bölgesinde yaşamakta bulunan çok fazla sayıda Arap asıllı savaşçıyı da bünyesine katmış durumda.

Amerika Birleşik Devletlerinin subayları ile birlikte istihbarat görevlilerinin vermiş olduğu bu eğitimlere, DEAŞ terör örgütü karşıtı olan uluslararasındaki koalisyona üye danışmanlar da destek vermekte.

ÖSO mensupları için hava indirme ile alakalı operasyonlar, çöl üzerinde ve zor şartlar içerisinde yaşamda kalma, belirli noktalara saldırı gerçekleştirme benzerindeki özel eğitimler verilmekte. Söz konusu bu kaynaklar, projenin bölgede yer alan gizli DEAŞ terör örgütü hücrelerinin yanında, sınır boyuna yer alan İran güçlerine yönelik olarak başlamış olduğunu ifade etmekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.