Türk halkının kurnazlığı ince plasitik poşet tüketimini arttırdı

44

Hükümet tarafından 1 Ocak 2019 gününden itibaren marketlerde alışveriş yapan vatandaşlara poşetlerin para ile satılmasının açıklanmasından sonra bir çok vatandaş bu karara tepki göstermişti.

Bu kararı destekleyenler ise poşetlerin çevre sağlığı için çok ciddi tehditler oluşturduğunu düşünerek hükümetin bu kararını desteklemişlerdi. Bir çok vatandaş karar sonrasında alışveriş yaptığı marketlerde aldıkları ürünler için market tarafından verilen poşetler için para talep edilmesi üzerine market çalışanları ile sert tartışmalar yaşamışlardı.

Son dönemde marketlerden alışveriş yapan bir çok vatandaşın manav reyonlarında bulunan ve müşterilere ücretsiz olarak verilen ince poşetlerden çokça alarak bunlara normal ürünlerini koyarak kasadan geçirmeye başladı. Bazı marketlerde vatandaşın bu kurnazlığına ses çıkarılmayarak ince poşetler için ek ücret talep edilmediği, ama bazı marketlerde ise bu konuda aksi bir tavır sergilenerek ücret talep edilmesi market çalışanları ile vatandaşları karşı karşıya getirdi.

İNCE POŞET TÜKETİMİ YÜZDE YÜZDEN FAZLA ARTTI

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türk Plastik Sanayicileri Araştırma ve Geliştirme Eğitim Vakfı Başkanı Yavuz Eroğlu yaptığı açıklamada “ 1 Ocak 2019 gününden itibaren marketlerde poşetlerin ücret mukabili müşterilere verilmesi hakkında uygulanan karar sonrasında, Türk halkının kendi ürettiği çözüm herkes tarafından bilindiği gibi manav reyonundan aldıkları ince poşetleri, alışverişlerinde kullanarak aşmaya çalıştılar. AB’de özellikle hafif poşet kullanımını düşürmek amaçlı bir yönetmelik var. Tüm bunların yanında yılbaşından bu yana Türkiye’de ince plastik poşet kullanımında ciddi bir artış yaşanmakta. Bunun en önemli sebebi malumunuz vatandaşın marketlerde aldıkları ürünleri taşımak için kullanmak zorunda oldukları poşetlere ücret ödememekten kaynaklı ince plastik poşetleri kullanmaya yönelmesinden kaynaklanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.