Güneş çarpmalarına karşı ne yapmalıyız

43

Yazın en yaygın karşılaşılan hastalıklarından birisi de güneş çarpmasıdır. Aşırı sıcaklar yüzünden beden ısımızı ayarlayan mekanizmanın bozulması ile ortaya çıkan bir hastalık olarak yaşanır. Vücudumuzun kendi ısısını düzenlemek için yapması gereken terlememeyi gerçekleştirememesi sonucu güneş çarpmasını yaşarız. Vücudun sıcaklarda aşırı terleme yapması vücuttan fazla miktarda elektrolit ve sıvı kaybı yaşaması sonucu vücut sıcaklığında yükselmeler başlar. Bu olaylardan en çok çocuklar ve yaşlılar etkilenirken ayrıca kronik rahatsızlığı olanlar ve bu sıcak havalarda alkol alan kişiler etkilenir.

GÜNEŞ ÇARPMASININ BELİRGİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR

Vücudun aşırı halsiz bir hal alması, nabzımızın hızlı artması, yüksek ateş ve solunum sayımızdaki artışlar güneş çarpmasına maruz kaldığımızın ilk belirtileridir.

Güneşte uzun süreli kalmamız durumunda , vücudumuzda ağrılı kramplar başlar, kalbimizde hafif bir ritm bozukluğu, kusma ve bulantı ile beraber ishal de güneş çarpması ile karşı karşıya olduğumuzun belirtilerindendir.

GÜNEŞ ÇARPMASINA KARŞI ALMAMIZ GEREKEN ÖNLEMLER

Mümkün olduğunca daha az güneşte kalınmalıdır.

Özellikle sıcak havalarda susamayı beklemeden su ve maden suyu tüketilmelidir. Maden suyu tüketimi konusunda tansiyon hastaları ayrıca dikkatli olmalıdır.

Yaz aylarında öncelikli olarak ağır yemeklerden kaçınılmalı, mümkün olduğunca sebze ve meyve tüketilmelidir. Özellikle sıcak havalarda alkolden kaçınılmalıdır.

Sık sık duş alınarak vücudun nem oranı kontrol altında tutulmalıdır.

Özellikle 11:00-15:00 arası dışarıda spor yapmamaya özen göstermeli ve güneş ışığından mümkün olduğunca korunmalıdır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.