Bakan Pakdemirli üzüm üreticilerine söz verdi

48

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile çekirdeksiz kuru üzümün üretici, tüccar, ihracatçı tüm tarafları Ege İhracatçı Birlikleri’nde bir araya geldiler.

Toplantıda ilk sözü alan Ziraat Odaları Başkanları, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’den üreticinin 2019/20 sezonu için kuru üzüm taban fiyat beklentilerinin  10 TL olduğunu dile getirdiler.

Toplantıda konuşma yapan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep; “Tüm üreticilerimizin kuru üzümde  10 TL fiyat beklentisi içinde olduğunu ve fiyatın makul bir rakam olduğunu bu yıl TMO’nun 20 bin ton kuru üzüm almasını istediklerini Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’a iletti.

Sözlerine devam eden Celep “TMO piyasadan talebimiz kadar kuru üzüm alması halinde, yapılacak ihracatlar sonrasında kazanılacak döviz miktarına 80 milyon dolar katkı yapacağını ve TMO’nun piyasayı dengelemesini görmek istediklerini” dile getirdi.

TARIM BAKANI KİMSEYİ MAĞDUR ETMEYECEKLERİNİN SÖZÜNÜ VERDİ

Toplantıda söz alan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 2019/20 sezonunda çekirdeksiz kuru üzümde üreticinin mağdur olmasına izin vermeyeceklerini üretici ve ihracatçıların kendilerine ilettiği taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a arz edeceğini, Kurban bayramı sonrasında üreticilere güzel mesajlar iletmeyi hedeflediğini kaydetti.

Açıklamalarına devam eden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli “TMO tarafından satın alınacak kuru üzümleri ihracatçıların TMO’dan geri almasını taahhüt etmelerini istedi”.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.