Kırıkkale’de hortum korku yarattı

39

Kırıkkale’de bu akşam saatlerinde birden bire başlayan dev hortum 5 dakika içinde yüzlerce ayçiçeği ve kavak ağaçlarına büyük zarar verdi.

Kırıkkale’nin Pınarhisar ilçesi Tozaklı köyünde yaşanan hortum köy halkını korkuttu. Yusuf Özel adındaki çocuk “ Hortum başladığı anlarda ben ağabeyimle çatıda yıkılan kiremitleri düzenliyordu. Kiremitlerin yıkılan kısımlarında bir delik ve deliğin altında balya vardı. Ağabeyimle ben o balyaların ıslanmaması için kiremitleri dizerken ağabeyim el arabasındaki gübreyi boşaltmak için aşağı indir. Bir anda yağmur yağmaya başlayınca ağabeyim el arabasını bırakarak ağıra koşmaya başladı. Ağabeyim ağıra koşarken bende damdan inerek eve koşmaya başladım. Eve vardığımda sis yüzünden göz gözü görmüyordu. Tam evin içine girdiğimde evimizin arkasında bulunan kavak ağacına bir yıldırım düştü. Yıldırımın düşme sesinden çok korktum ve babama sarıldı. Annem bana ezan okumamı söyledi. Ben ezanı bitirdiğimde hortum bitmişti. Hortum sonrasında babamla evimizin etrafını gezerken yıldırım düşen kavak ağacının erik ağacının ortadan ikiye bölüp, incir ağacının yamulttuğunu gördük” dedi.

Her şey sadece 5 dakika sürdü

Kırıkkale’nin Pınarhisar ilçesi Tozaklı köyünde meydana gelen hortum faciası esnasında çiftlikte hayvanlara baktığını söyleyen Nihat Özden Yalçın, “Hava güllük gülistanlık iken bir anda buhar gibi bir şey geldi. Hemen koşarak ahırın içine girdim. Hortum bittikten sonra ahırdan çıktım. Derede bulunan diğer hayvanlarımızı karşılamak için dereye koştum. Etrafıma baktığımda hortumdan dolayı her tarafın yıkıldığını, kavak ağaçlarının kökünden zarar gördüğünü ve ayçiçeği tarlamızın büyük zarar gördüğünü” gördüm dedi.

Aynı yerde 36 yıl önce de hortum felaketi yaşandı

Kırıkkale’nin Pınarhisar ilçesi Tozaklı köyünde  yaşayan Günay Karaduman “ 1983 yılında 14 yaşındaydım. Çiftlikte hayvanları otlatırken aynı böyle bir hortum felaketi yaşandı. 36 yıl önce de hortum felaketi sonrasında bir çok ağaç ve tarlalar zarar görmüştü, bugün de aynı şey yine yaşandı” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.