Öğrenci evini kiralayan değil satın alan daha karlı çıkıyor

48

Geçtiğimiz günlerde üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra durgunluk yaşanan  kiralık konut piyasası hareketlenmeye başladı. Sonuçların açıklanmasının hemen ardından özellikle üniversitelere yakın yerleşim bölgelerinde kiralık daire fiyatlarında artış görülürken, aynı zamanda buralarda kiralık daire bulmak zorlaşmaya başladı.

Eğitimlerine başka bir şehirde başlayacak olan öğrenciler ortalama 1.000 – 1.500 TL’lik konutları kiralama eğiliminde olduğu öğrenildi. Lisans eğitimi için tercih edilen illerin başında İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir ve Samsun gelirken bu illerde kiralık konut fiyatlarında artışlar hemen başladı.

Bu illerde 36.000 TL’den 400.000 TL’ye kadar satılık konutlar bulunuyor. Yeni konut kredilerinde kamu bankalarının konut kredisi oranlarını %0.99 a düşürmesinin ardından bu illerde kiralık daire yerine satın alınması aslında aileler için daha karlı oluyor. Zira bir öğrencinin 4 yıllık üniversite hayatı boyunca ödediği kira bedelinin bir aileye ortalama maliyeti yaklaşık 60.000 TL. civarı olduğunu düşünürsek konut kredisi ile alınan evlerin değerinin de her geçen gün artması sonucu eğitimlerinin bittiğinde daireleri daha yüksek bir rakamla satarak 4 yıllık kiraya harcanacak paranın geri dönüşü mümkün olabilir.

Ayrıca üniversite bittiğinde lisans eğitiminin de aynı ilde alınması durumunda harcanacak kira rakamı yaklaşık 90.000 TL ile 100.000 TL. arasında bir rakama ulaşırken bu rakamlara bazı illerimizde satılık daireler bulunduğunu da göz ardı etmemiz lazım.

İnternet üzerinden hizmet veren emlak firmalarından alınacak rakamları mukayese ederek kiralamak yerine satın almanın ileriye dönük çok büyük bir faydası olacağı aşikardır. Yapılan araştırmalarda Eskişehir’de 100.000. TL.’nin altında bir çok satılık daire olduğu tespit edildi. Özellikle Eskişehir ve Samsun gibi hem üniversite hem yüksek lisans eğitimleri alacak öğrencilerin ailelerinin bu illerde daire kiralamak yerine satın almalar daha uygun olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.