104 yaşında ama hala kendisine özen gösteriyor

90

Denizli’nin Çameli ilçesi Sarıkavak Mahallesi’nde yaşayan Durdu Uysal tam 104 yaşında. Nüfus kayıtlarında 104 yaşında olduğunu gösteren ama yakınları tarafından 110 yaşından da büyük olduğu söylenen Durdu nine Osmanlı Devletinin ve Cumhuriyet’in kuruluşunu dahi gördü. Babasını Kurtuluş Savaşında kaybeden Durdu nine 104 yıllık yaşamına 2 evlilik sığdırmış ve bu evliliğinden tek çocuğu olan Durdu nine ve 5 torununu ve torunlarının çocuklarını da gördü.

 

Durdu nine kendince uzun yaşamının sırrı olarak bol süt içmek, peynir ve yoğurt yemeye borçlu olduğunu söylerken, hayatı boyunca doğal beslendiğini ve uzun yıllar yediği ekmeği dahi kendisinin yaptığını son dönemde en büyük üzüntüsünün sağlık problemleri yüzünden hareket kabiliyetinin kısıtlanmasından dolayı namaz kılamamak olduğunu dile getirdi.

“Annem 104 yaşından daha büyük”

Durdu Uysal’ın 68 yaşındaki oğlu Osman Tunç yaptığı açıklamada “Annem yaşlı olmasına rağmen her şeyi çok iyi hatırlıyor. Bizim bile hatırlamakta zorlandığımız her şeyi hatırlıyor. Yaşı nüfus kağıdında yazan yaşından daha büyük. Şu an annem son ölen eşinin maaşını alıyor. Biz annemize bakıyoruz, tüm ihtiyaçlarını biz görmeye çalışıyoruz” dedi.

.

“Namazını hiç kaçırmazdı” 

Durdu ninenin 60 yaşındaki gelini Bahriye Tunç’da,” Anneme ben bakıyorum ve aynı çatı altında çok mutluyuz. Yaklaşık 45 yıldır aynı evde beraber yaşıyoruz ve bugüne kadar aramızda hiç sorun olmadı. Sağlığı yerinde iken tek vakit namazını dahi kaçırmamıştır” dedi

104 yaşında olmasına rağmen Durdu ninenin ellerinin kınalı olması ve parmağında yüzük bulundurmaması dikkatlerden kaçmadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.