31 Mart yerel seçimlerinde usulsüzlükler için 3 dava açıldı

25

Sandık sonuçlarına etki edecek kadar usulsüzlüklerin 31 Mart yerel seçimlerinde yapıldığı iddiaları üzerine yapılan ihbar sonrası Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma bugün tamamlandı. Yapılan soruşturma sonucunda Ataşehir ilçesinde 1 Kadıköy ilçesinde de 2 usulsüzlük yapıldığı tespit edilerek 3 ayrı iddianame hazırlandı.

23 Mart 2019 tarihinde ölen bir kişinin yerel seçimlerde seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imza attırılarak oy kullandığı, Kadıköy 2. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafında yapılan ihbar üzerine soruşturma başlatıldığı belirtildi.

‘8 SANDIKTA 50 OY KAYIP’

Kadıköy ilçesinde, kaybolan oylar iddiaları için hazırlanan iddianamede sandık başkanı olmak üzere 19 şüpheli yer alırken 4 sandıkta 16 oyun geçersiz olarak sayılarak  kaybolduğunun ihbar edildiği belirtildi.

İddianamede bu sandıklarda AKP’ye ait 55 oyun Demokrat Parti hanesine yazıldığı kaydedilirken soruşturma kapsamında Ataşehir ilçesi için hazırlanan üçüncü iddianamede de sandık başkanları ve görevlileri olmak üzere 17 kişinin şüpheli olduğu ve bu sandıklarda geçersiz sayılan 34 oyun bulunmadığının tespit edildiği kaydedildi. İddianamede şüphelilerin savcılıkta alınan ifadelerinde kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmeyerek her şeyi usulüne uygun olarak yaptıklarını söyledikleri ifade edildi.

41 KİŞİ HAKKINDA 3 AYRI DAVA AÇILDI

3 ayrı iddianame hazırlayan Cumhuriyet Başsavcılığı toplam 41 kişi hakkında 3 aydan 1 yıla kadar görevi ihmal suçlarından hapis cezası ile cezalandırmalarını isteyerek dosyayo Asliye Ceza Mahkemelerine gönderdiği ve bu mahkemeler tarafından iddianamelerin kabul edildiği öğrenildi.

İMAMOĞLU DURUŞMANIN AKIBETİNİ SORMUŞTU

Ekrem İmamoğlu geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında 31 Mart yerel seçimlerinde yaşanan usulsüzlükler hakkında henüz bir gelişme olmadığı konusuna değindikten bir kaç gün sonra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameler kamuoyuna açıklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.