Sahte içki satan şebekeye operasyon

29

Son zamlardan sonra  piyasada yüksek miktarda sahte içki piyasaya sürülürken bir çok insan hayati tehlike atlattı. İstanbul Emniyeti’ne bağlı Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri son dönemlerde bir çok restorana sahte içki üreterek satan bir şebekeyi tespit ettiler. Şebekenin sahte içki ürettiği 2 adresi belirleyen ekipler Fatih ve Başakşehir’de bulunan imalathanelerine eş zamanlı bir operasyon düzenlediler.

Ekiplerin düzenlediği baskında Ali K., İsmail S., Özbekistan uyruklu Gulsorakhan A., Kırgızistan uyruklu Gukhekra I. Ve Emirhan Ü. isimli şahıslar yakalanarak gözaltına alındılar. Baskın yapılan adreslerde 5 bin metil alkol, 8 bin 750 adet şişelenmiş sahte rakı, 159 bin sahte bandrol ve 235 bin adet farklı markalara ait şişe ve bir çok sayıda kapak buldu.

Baskın esnasında gözaltına alınan şebeke elemanları Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Burada yapılan sorgularında kendi ürettikleri sahte içkileri lüks eğlence mekanlarına ve restoranlara verdiklerini itiraf ederlerken emniyetteki işlemlerin ardından sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından Ali K.ve İsmail S. tutuklanarak cezaevine gönderilirken diğer gözaltına alınan şahıslar adli kontrol şartı ile serbest bırakıldılar.

Alkol fiyatlarına çok zam gelmesinden sonra polis ekipleri piyasaya sürülen sahte içkilerin daha da artmasının ardından operasyonlarına hız vermeye başladı. Metil alkolün kaynatılarak damıtılması sonrasında elde edilen sahte içkileri kullanan kişilerde körlüğe, böbrek fonksiyonlarının bozulmasına ve ölüme kadar sebebiyet verebiliyor.

Alkol tüketirken ilk olarak ciddi bir karın ağrısı ve arkasından istemsiz kramp ve bulanık görme sorunu yaşayanların hemen hastaneye giderek uzman doktorlara müracaat etmesi gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.