Türkiye çöpüne nasıl sahip çıkacak?

31

Çöp ve geri dönüşüm ile ilgili toplumsal bilinç oluşturmak, davranış dönüşümü sağlamak için faaliyet gösteren “Çöpüne Sahip Çık Vakfı’nın Türkiye genelinde gerçekleştirdiği “Türkiye Atık Farkındalık ve Algı Araştırması’nın sonuçları çalıştayda değerlendirildi.

Novotel İstanbul Bosphorus’un ev sahipliğinde düzenlenen çalıştayda, yapılan araştırmanın sonuçları, çöp sorununun altında yatan nedenler ve çözüm fırsatları mütalaa edildi.

Türkiye’nin her yerinden farklı yaş gruplarındaki toplam bin 3 kişinin katılımıyla yapılan araştırma, toplumun çöp ve atık ile ilgili olarak çöp atma ve geri dönüşüm konularındaki alışkanlıklarıyla birlikte gözler önüne sermişti. Çalıştayda bu resim tahlil edilerek farklı bakış açılarıyla çözüm önerileri ortaya konuldu.

Çalıştay çıktılarının Emine Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Sıfır Atık projesi kapsamında gerçekleştirilen uygulamalara da katkı sağlaması hedefleniyor.

Araştırmanın sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan Çöpüne Sahip Çık Vakfı Genel Müdürü Emrah Bilge, üretilen çöpün azaltılması çöpün doğru yere atılması tamamen kişilerin kendi elinde olduğunu vurguladı.

Çöpü doğru yere atmanın çözümün son adımı olduğuna vurgu yapan Bilge, asıl önemli olanın doğru tüketim alışkanlıkların edinilmesi, daha satın alma aşamasındayken üretilecek olan çöp miktarının azalması şekilde davranılmasının önemine dikkat çekti.

Bilge, çöpü üretenin de atanın da aynı kişiler olduğunu, dolayısıyla çöpten arınmış bir çevre yaratmanın ise davranışlarıyla ilgili olduğun söyledi.

Bilge “Belediyenin çöp kovasına attığımız çöpü toplaması sorunumuzu çözmüyor. Bu sadece problemi gözümüzün önünden kaldırıyor” diyerek, önemli olanın daha az çöp üretilmesi olduğunu ifade etti. Bilge ayrıca ortaya çıkan çöplerin en iyi şekilde ayrıştırılarak doğru yere atılması gerektiğine vurgu yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.