Abdi İbrahim, Afrika’yı değerlendirdi

86

Abdi İbrahim, Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde düzenlenen Afrika Yatırım Forumu’na, Türkiye’den davet edilen tek Türk ilaç firması olarak katıldı. Bölgedeki yatırım imkanlarını değerlendiren Abdi İbrahim, Afrika kıtasında daha da büyümeyi hedefliyor. Afrika Kalkınma Bankası‘nca düzenlenen toplantılarda Afrikalı iş örgütleri ve iş insanlarıyla buluşan Abdi İbrahim, yatırım ve yerelleşme konularındaki deneyimini paylaşarak kıtadaki projelerle ilgili bilgi aldı.

Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan büyük bir delegasyonun katılımıyla gerçekleştirilen toplantılarda 2 binden fazla delege ile başbakan ve bakanın yanı sıra 10’dan fazla devlet başkanı, Dünya Bankası, IFC (Uluslararası Finans Kurumu), OFID (OPEC Uluslararası Kalkınma Fonu) gibi uluslararası kuruluşlardan temsilciler de katıldı. Türkiye’den davet edilen tek Türk ilaç firması olan Abdi İbrahim, 3 gün devam toplantılara katılarak sunumlar yaptı ve Afrika ülkelerindeki yatırım imkanlarını değerlendirdi.

Abdi İbrahim, yurt dışındaki ilk temsilciliğini 1999’da Cezayir’de açtı. 2014’te Cezayir’de 50 milyon dolar yatırımla kara kıtanın en modern üç ilaç tesisinden biri olan Abdi İbrahim Remede Pharma’yı kurdu. 2017’de imalata başlayan Cezayir’deki üretim tesisi yıllık 51 milyon kutu üretim kapasitesine sahip olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Yakın zamanda bu tesisten kıtanın diğer ülkelerine ihracat yapmayı hedeflediğini ve bu doğrultuda çok verimli görüşmeler yaptıklarını ifade eden Abdi İbrahim Kamu İlişkileri ve Kurumsal İletişim Direktörü Dr. M. Oğuzcan Bülbül, kıtadaki ülkelerin yüzde 70 ile 90 bandında ilaçları ithal ettiğini, yerel üretimin desteklenmesi ile ilgili olarak Afrika üzerinde genel bir fikir birliği bulunduğunu vurgulardı. Bülbül, “2050 yılına gelindiğinde dünya nüfusunun 4’te birinin Afrika kıtasında olacağı öngörülüyor. İthalatın ağırlıkta olduğu sağlık alanında yerelleşme büyük önem taşıyor. Afrika farmasötik ürünler için büyük bir pazar. Abdi İbrahim olarak, bu toplantılarda aktardığımız yerelleşme konusundaki tecrübelerimiz büyük ilgi gördü. İş dünyasından ve kamudan katılan delegelere, Cezayir’de bulunan fabrikamız üzerinden başta komşu ülkeler olmak üzere kıtanın ilaç ihtiyacının karşılanmasında aktif bir oyuncu olma ve potansiyel başka yatırımlar ile kıtadaki faaliyetlerimize devam etme hedeflerimizi anlattık” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.