TBMM’de ‘Tank Palet Fabrikası’ tartışması

30

TBMM Genel Kurulunda, CHP ile AK Parti milletvekilleri arasında “Tank Palet Fabrikası”na yönelik tartışma yaşandı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AK Parti’nin grup önerisinin görüşmeleri esnasında İçişleri Bakanlığına yönelik düzenlemeler içeren yasa teklifindeki bazı maddeleri eleştirdi.

Altay’ın, konuşmasında “Tank Palet Fabrikasının peşkeş çekildiğine” ilişkin sözlerine AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu cevap verdi.

“Biz hiçbir şeyi peşkeş çekmedik, ne yandaşa ne paydaşa ne başka birisine” ifadeleri kullanan Akbaşoğlu, “Tank Paletle ilgili dilimizde tüy bitti anlata anlata. Yani, ana sınıfına göre anlatıyoruz anlamıyorsunuz, ilkokula göre anlatıyoruz anlamıyorsunuz, üniversiteye göre anlatıyoruz anlamıyorsunuz” diye konuştu.

Akbaşoğlu, şunları söyledi: “Temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp yeniden CHP tarafından gündeme getirilen Tank Palet Fabrikasıyla ilgili iddiaların tümü asılsız, gerçek dışı. Bu aynen, Cumhurbaşkanımızın bir CHP’liyle görüşüp kendisine genel başkanlık teklif ettiği gibi yalan ve iftiradır. Yalancılıkla siyaset olmaz ancak Hitlerin Propaganda Bakanı Goebbels’in taktiğini güdenler tabii ki bunu da maalesef anlamazlar. Bu konuda söylemleri doğrultmak, doğru siyaseti ortaya koymak gerekir.”

Tekrar söz alan CHP Grup Başkanvekili Altay, “Sayın mevkidaşım ‘ihale yapıldı’ dedi. Yapılan ihale, BMC ve Otokar’ın girdiği ihale tank üretim ihalesi. Vallahi de billahi de Sakarya’daki fabrikayla ilgili ihale yapılmadı. Kur’an-ı Kerim’i getirelim, ikimiz de el basalım, var mısın? Yoksun” karşılığını verdi.

Türkiye’nin tank üretmemesini kimsenin istemediğini, Türk Silahlı Kuvvetlerini “başka bir ülkenin patronajına teslim edilmesine vicdanlarının el vermediğini” iddia eden Altay, “Bu fabrikanın ne kiralanması ne işletme devriyle ilgili bir tane evrak yok. Bir tane evrak var ama o şu, gizli bir özelleştirme kararnamesi. Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri halka açık. Bu özelleştirme kararnamesi nerede? Niye bu saklanıyor? Niye bu Resmi Gazete’de yok?

Millet size devleti idare yetkisi verdi, devletin malını peşkeş çekin yetkisi vermedi. Siz devletin malını kiralayabilirsiniz, yandaşınız da alabilir; deriz ki ‘kitabına uydurdu; lanet olsun.’ Bu, kitaba da uymuyor. Ne kiralama var ne satma var; hiçbir şey yok. Bunun resmi adı peşkeştir. Vallahi billahi sabaha cenaze namazımı kılın; bunun adı peşkeştir. Peşkeş değilse Allah’ım benim canımı alsın” diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu da Tank Palet Fabrikasının ihale edildiğini söylemediğini vurguladı.

Akbaşoğlu, “Biz, hiçbir şeyi peşkeş çekmeyiz. Her şeyi hukuka uygun bir şekilde ortaya koyarız” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.