DP’den Türkiye İçin Demokrasi çağrısı

30

2007 yılında yeniden kurulan ve TBMM çatısı altında tek sandalyeyle temsil edilen Demokrat Parti, mevcut sistem yerine parti genel başkanlığıyla Cumhurbaşkanlığı’nın ayrı olması koşuluyla demokratik sisteme geçiş çağrısı yaptı.

Demokrat Parti, Ankara’da ülke genelindeki parti delegelerini kapsayacak şekilde “Türkiye Demokrasiye Geçiyor” sloganıyla geniş katılımlı toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıyla 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri’nde İyi Parti listesinden milletvekili seçilen Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın açıklamasıyla DP’nin Türkiye’nin demokrasisi için beklentileri paylaşıldı. Bu çerçevede, geçtiğimiz günlerde Ankara kulislerinde Demokrat Parti’nin AK Parti’den ayrılmış olan eski başbakan yardımcısı Ali Babacan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yönetimine geçeceği iddiaları da reddedildi.

Son günlerde kulislerde Babacan’ın yeni parti oluşumu yerine 1946 yılında Celal Bayar’ın öncülüğünde kurulan Demokrat Parti’yi sahipleneceği iddiası ortada dolaşıyordu. Ancak Uysal, AK Parti’den ayrılanlar için yeni adres olarak gösterilen partisinin yönetimini devretmeyeceği mesajını verdi. Uysal, “”Amiyane tabiriyle marabasıyla satılık köy değil, siyasi bir parti burası. Bir gelenek ve geçmişi var” açıklamasıyla partinin kendi çizgisinde ilerleyeceği görüşünü dile getirdi.

Uysal, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye’yi çıkmaz noktaya getirdiği ve bundan çıkış yolu için Demokrat Parti’nin bildirgesini açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’nin kuruluşuyla birlikte “Milli Görüş gömleğini çıkardım” şeklindeki sözlerini işaret eden Uysal, “Demokrasi bizim ruhumuzdur. Demokrasi bizler için bir gömlek değildir. Bu memleketin geleceği için demokratız araç değil amaç addediyoruz” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.