Hindistan’ın kayıp modülü Vikram’ın enkazı bulundu

403

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Hint mühendisin yardımıyla, eylül ayında Hindistan’ın Ay yüzeyine inişi anında irtibatı kesilen Vikram modülünün enkazının bulduğunu açıkladı.

NASA’dan yapılan açıklamaya göre 26 Eylül’de Ay Yörünge Kaşifi Kamerası’nın (LROC) modülün irtibatının kesildiği ve düştüğü alana ilişkin ilk mozaik fotoğrafın paylaşıldığı, insanlardan modülün düşmesinden önce ve sonrasına ait görüntüleri karşılaştırmalarının istendiği ifade edildi.

Çok sayıda kişinin Vikram’ı aramak için fotoğrafı indirdiği vurgulanan açıklamada, Hint mühendis Shanmuga Subramanian’ın enkaz alanının tanımlamasında belirgin bir tespit yaptığı kaydedildi.

Açıklamada, LROC ekibinin Subramanian’ın verdiği ipuçlarından hareket ederek çarpma bölgesini bulduğu, enkazın ilk çarpma bölgesinin 750 metre kuzeybatısında yer aldığı açıklandı.

NASA, Twitter’dan, Vikram’ın yerinin bulunduğunu duyurarak, modülün çarpma noktasını ve enkaz alanını gösteren mozaik fotoğrafı paylaştı.

Subramanian, modülün iniş yerinin kuzeyini aradığını, küçük bir nokta bulduğunu ifade ederek, “Son 9 yıldaki LROC görüntüleriyle karşılaştırdığımda enkaz tespit edildi ve NASA’ya ulaştım” dedi.

Hint mühendis, çabalarından dolayı NASA’nın gönderdiği tebrik mesajını da Twitter’dan paylaştı.

Vikram modülü, 2 Eylül’de Ay’ın yörüngesinde bulunan Chandrayaan-2 uzay aracından ayrılmıştı. Modülün, 7 Eylül’de Ay yüzeyine inişi sırasında yüzeye 2,1 kilometre kala sinyal irtibatı kesilmişti.

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO), yaptığı tüm çalışmalara karşın modülle iletişim sağlayamamıştı.

İçinde “Pragyan” adı verilen bir gezginci yüzey aracını da taşıyan Vikram modülü, uyduyla Chandrayaan-2 keşif görevinin en önemli bileşenini oluşturuyordu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.