Cemal Kaşıkçı cinayeti Brüksel’de tartışıldı

36

Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Brüksel Basın Kulübü’nde değerlendirme yaptı.

Callamard tarafından açıklanan Kaşıkçı raporuna dayanan çok sayıda kanıt olmasına karşın uluslararası soruşturma olarak hiçbir adım atılmadığını ifade eden Cengiz, konunun takipçisi olduğunu göstermek amacıyla toplantıya katıldığını söyledi.

Cengiz, gazetecilere “Böyle bir cinayetten sonra kendinizi nasıl hissediyorsunuz?” sorusunu yönelterek, kendisinde Kaşıkçı cinayetinin şokunun etkisinin çok uzun süre sürdüğünü bildirdi.

Cinayete yönelik uluslararası soruşturma istediklerini hatırlatan Cengiz, “Cemal Kaşıkçı cinayeti bence modern dönemde işlenmiş insanlık dışı en büyük cinayet. Bunun bir şekilde insanları rahatsız etmeye devam etmesini istiyorum. Birilerinin uykularını kaçırması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Cengiz, Orta Doğu’daki sürecin normalleştirilmesi adına Kaşıkçı cinayetindeki sorumluların cezalandırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Dünyanın Suudi Arabistan’a güçlü mesajlar verdiğini söyleyen Cengiz, Riyad yönetiminin bu mesajları anlaması gerektiğini bildirdi.

Cengiz, Türkiye’nin Kaşıkçı cinayeti sürecinde üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını dile getirerek, Türkiye’nin konuyu yakın takibe aldığını, üst düzey yöneticiler nezdinde bu işi takip ettiğini belirtti. Cengiz “Kısa süre içerisinde olayın ayrıntılarına ulaştı ve bunu dünya kamuoyuyla paylaştı. En önemli kısmı biraz buydu herhalde. Bir devletin yapması gereken siyasi ve diplomatik sorumluluğu yerine getirdi. Türkiye’nin ahlaki duruşunun dışında yaptığı şey, diğer alanlarda yaptıkları, oldukça normaldi. Burada asıl anormal olan Türkiye dışında hiçbir ülkenin hiçbir şey yapmaması” şeklinde konuştu.

BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Callamard da uluslararası toplumu, Suudi Arabistan’ı cinayetten dolayı sorumlu tutma konusundaki isteksizliğinden dolayı tınadığını belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.