İtalyan gazetesinin ırkçı manşeti

26

İtalya’nın yüksek tirajlı spor gazetesi Corriere dello Sport’un birbirlerine rakip olan iki siyahi futbolcunun fotoğrafını kullanarak “Black Friday (Kara Cuma)” manşetini atması, ırkçılık tartışmalharını alevlendirdi.

İtalya Birinci Futbol Ligi’nin (Serie A) 15. haftasında Inter ile Roma arasında oynanan önemli maç öncesinde Corriere dello Sport’un attığı manşet, ülkede bir süredir önü alınamayan ırkçılık tartışmalarına neden oldu.

Inter’in Belçikalı siyahi forveti Romelu Lukaku ile Roma’nın İngiliz siyahi stoperi Chris Smalling’in fotoğraflarını kullanıp “Black Friday (Kara Cuma)” manşetini atan Corriere dello Sport’a iki kulüp başta olmak üzere çok sayıdaki taraftar sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Inter kulübü Twitter hesabından “Her türlü ayrımcılığa her zaman karşıyız ve hep karşı olacağız” ifadeleriyle söz konusu manşete tepki verdi.

Roma kulübü ise Twitter hesabından yaptığı ironik paylaşımda, “Hiç kimse: Kesinlikle kimse: Tek bir ruh değil: (bakınız) Corriere dello Sport yazarı” ifadeleriyle ırkçılığa karşı kimsenin yek vücut olmadığına ve böyle bir başlığı bu gazetenin yazabildiğine dikkati çekti.

Fiorentina kulübü de söz konusu manşete Twitter hesabından, “Ne diyeceğimizi bilemiyoruz” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Corriere dello Sport Direktörü Ivan Zazzaroni ise gazetenin internet sitesindeki manşetlerine ilişkin zorunlu açıklama yaptı.

Zazzaroni, manşetlere ilişkin “Farklılığa övgü” başlığını attığı açıklamasında, bazı sosyal medya kullanıcılarının klavyelerini kullanarak kendilerine çamur attığını savundu.

“Black Friday” başlıklarının anlamak isteyenler için farklılığın övgüsü, farklılığın gururu ve zenginliği olduğunu kaydeden Zazzaroni, “Roberto Perrone’nin harika şekilde kaleme aldığı üzere bu masum bir başlık, içinde zehir bulunan zehirli kişiler tarafından zehirli hale getirilir” ifadesini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.