Eğitim harcamalarına 176 milyar lira ayrıldı

26

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Bahçeşehir Kolejinin Orhangazi kampüsünün açılışına katıldı.

Gelecekte huzur ve güven içinde yaşamalarının sağlanması için gayret edilen çocuklar için yeni bir irfan yuvasının daha açıldığını, böylece nesillerin istikbale emin adımlarla ilerlemelerini sağlayacak bir kapının aralandığını söyleyen Şentop, açılan her okulun cehalete karşı kazanılan bir mevzi olduğunu belirtti.

Şentop, “Eğitim milli davamız. Eğitim olmadan bir ülkenin, bir toplumun gelişmesi, güçlenmesi, güzelleşmesi mümkün değil. Biz de ülkemizin, insanlarımızın eğitim seviyesini yükselterek gelişeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Şentop, özel okulların eğitim ile ilgili devletin sırtından büyük bir ağırlığı aldığına dikkati çekerek şunları söyledi:

“Eğitim bütçemizi, 2003 yılından itibaren ilk sıraya çıkardık. Önümüzdeki yılın bütçesinde, eğitim harcamalarına 176 milyar lira ayırdık. Yani bütçemizin yüzde 16’sını eğitim hizmetlerine ayırdık. Bizim eğitim konusunda en büyük destekçilerimiz, hayırsever vatandaşlarımız ve özel okullar açan kardeşlerimiz. Halen ülkemizde 66 bin okulumuz var. Bunların 13 bini özel okullar. Yani okullarımızın yüzde 19,2’sini özel okullar oluşturuyor. Toplam öğrenci sayımız, 18 milyondan fazla. Yani 143 ülkenin nüfusundan daha fazla öğrencisi olan bir ülkeyiz. Özel okullarda öğrenim gören çocuklarımızın sayısı 1 milyon 440 bin. Doğu Akdeniz’de bize kafa tutan Kıbrıs Rum Kesimi’nden çok daha fazla. Yani öğrencilerimizin yüzde 8,7’si özel okullarda öğrenim görüyor. Bu oran, her yıl artarak yükseliyor. Eğitimde özel okulların sayısı ne kadar artarsa devletimizin eğitim yükü de o kadar azalacaktır.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.