Taklit ürünler kaos yaratıyor

113

Bu sene 19’uncu kez düzenlenen Perakende Günleri, sektör takipçilerine yol göstermeye devam ediyor.

Perakende Günleri’nin ikinci günü, Tescilli Markalar Derneği (TMD) Başkanı İzzet Stamati ve Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Galip Aykaç’ın katıldığı “Başkanla 5 Dakika” başlığı altında düzenlen oturumlarla başladı.

TMD Başkanı İzzet Samati, yabancı hazır giyim ve temsilcilerinin kurduğu, 30 üyesi olan bir dernek olduklarının altını çizerek, “700’den fazla lokasyonda 250 bin metrekarede, metrekare başına 3 bin dolarlık toplam 750 milyon dolarlık hacmimiz var ve 9 bin kişiye istihdam sağlıyoruz” dedi.

2018’den 2019’a yüzde 30 büyüdüklerini ancak enflasyonu çıkarınca reel büyümenin yüzde 5 oranında gerçekleştiğini vurgulayan Samati, “2020’de ekonomistlere göre dünya resesyona girecek ama bizim hedefimiz yüksek, yüzde 30’lara varacağımızı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Hem karlılık hem de büyümenin çift hanelerde olacağına vurgu yapan Samati, şunları söyledi: “30 markamızın Türkiye’de yapmış olduğu imalat değeri 250 milyon dolar civarında. Yabancı markaların en büyük sıkıntısı dövizdeki oynamalar. Bu bizim satışlarımıza da engel teşkil ediyor. Gümrüklerde de yüksek vergi sorunu yaşıyoruz. Bazı ürünlerde vergi oranları yüzde 50’ye dek çıkıyor; bu da maliyetlerimizi etkileyerek rekabet gücümüzü düşürüyor. Taklit ürünler konusu ciddi bir kaos. Bu konunun önüne geçilemedi. İnsan haricinde, her şeyin taklidinin imal edildiği bir duruma gelindi. Taklit imalattaki büyüklük, 3 milyar dolara ulaşmış seviyede. Taklitle mücadele için yasalar çıkmalı. Yabancılar, gümrükte ürünün taklit olup olmadığını tespit ediyor ve taklit ürüne el koyabiliyor. Bizde ise durum biraz daha farklı. Sinan Başkan’a önerim: Taklitle mücadelede beraber çalışalım.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.