Özkoç: Nobel leke aldı

34

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Nobel Edebiyat Ödülü’nün leke aldığını belirterek, bu lekenin sahibinin Peter Handke olduğunu söyledi.

Özkoç, 2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nün, Boşnak kardeşlerinin katili, soykırım inkarcısı Peter Handke’ye verildiğini anımsattı.

Mazlum, mağdurdan yana olan, soykırıma karşı duran herkesin bunu şiddetle kınadığını  dile getiren Özkoç, “Kendi işinizde başarılı olabilirsiniz, belki iyi bir yazar olabilirsiniz ama insan, vicdan sahibi değilseniz, yüreğiniz mazlum, mağdurdan yana değilse ne olursa olsun bunun bir karşılığı yoktur. Nobel Edebiyat Ödülü bugün itibarıyla leke almıştır, bu lekenin sahibi Peter Handke’dir.” ifadelerini kullandı.

AİHM’den, 770 günden beri tutuklu bulunan Osman Kavala’nın serbest bırakılması kararı çıktığına dikkati çeken Özkoç, “Kavala ne yaptı birini mi vurdu, şiddet mi uyguladı, bir kişiye karşı engellenemez bir güç mü kullandı, devleti yıkmak için mi uğraştı; hayır. Bir feryadın arkasında durdu, Türkiye’de yaşanan krizlerin, gençlerin geleceğinin olmayışının, mazlumların, yoksulların sesi olmaya çalıştı. Kavala derhal serbest bırakılmalıdır.” diye konuştu.

Özkoç, konuşacağı konuların, kendisini derinden yaraladığını, vicdan sahibi olan herkesin de derinden yaralaması gerektiğini ifade etti.

Bundan 3 yıl önce İstanbul’da Beşiktaş-Bursaspor maçı sonrasında düzenlenen bombalı saldırıda 44 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatan Özkoç, geride kalanların, ölenlerin anılarını yaşatmak, ülkelerine verdikleri hizmeti tüm ülke ile paylaşmak için mücadele ettiğini söyledi.

Özkoç, hayatını kaybedenlerin yakınlarına destek olmak için herkesin elbirliğiyle yardım kampanyası başlattığını, 52 milyon 29 bin 365 lira toplandığını, devletin, “Bu yardım kampanyasında toplanan para 2 yıldır bizde duruyor, merak etmeyin, bu para 58 milyon 262 bin lira oldu” dediğini vurguladı. Özkoç, yardım kampanyasında toplanan paraların yasa gereği 1 yıl içinde vatandaşa verilmesi, uzatma süresiyle birlikte bunun 2 yıl içinde ödenmesi gerektiğini belirtti. Özkoç, vatandaşın 52 milyon lirayı 3 yıl önce bankaya yatırması halinde bu paranın 76 milyon 876 bin 200 lira olacağını ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.