Alman iş dünyasının beklentisi serbest ticaret anlaşması

37

Alman iş dünyası, İngiltere’de Boris Johnson’ın liderliğindeki Muhafazakar Parti’nin tek başına iktidara gelmesini olumlu karşıladı. Alman iş dünyası, Brexit belirsizliğinin son bulmasını ve Avrupa Birliği’nin (AB) İngiltere ile bir an evvel serbest ticaret anlaşması imzalanmasını bekliyor.

Alman Mühendisler Derneği (VDMA) Üst Yöneticisi (CEO) Thilo Brodtmann, “Şimdi AB ve İngiltere arasında bir serbest ticaret anlaşması için çok çalışılması ve bu yılın sonuna kadar bir sonuca varılması gerekiyor” dedi.

Brodtmann, serbest ticaret anlaşmasına yönelik çalışmaların başarı ile sonuçlanmaması durumunda sert bir Brexit ile ilgili tartışma ve belirsizliklerin yeniden başlayacağını ifade ederek, “Her ne pahasına olursa olsun bundan kaçınılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Alman Sanayi Federasyonu (BDI) Başkanı Joachim Lang da seçim sonuçlarının belirsiz durumu netleştirdiği için memnun olduklarını belirterek, “Londra’daki siyasi sis temizleniyor” yeklinde konuştu.

Lang, “Seçimin sonucu, Brexit anlaşmasının şimdi hızlı bir şekilde kabul edileceği gerçeğiyle bağlantılı. Şimdi gerekli olan, hükümet tarafından AB ile gelecekteki ilişkinin nasıl olması gerektiği konusunda net bir seyir” görüşlerine yer verdi.

İngiltere ile AB’nin gelecekteki ilişkilerine yönelik müzakerelerin 2020’de tamamlanması gerektiğini belirten Lang, “Zaman dar olsa da Alman ekonomisi bir çözüm talep ediyor” dedi.

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) Başkanı Dr. Eric Schweitzer ise , “İngiltere seçimlerinden sonra, yakın olan bir anlaşmazlığı önlemek için hızlı bir şekilde Brexit kararı verilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Brexit’den dolayı devam eden belirsizliğin Haziran 2016’daki Brexit referandumundan bu yana Almanya ile İngiltere arasındaki ekonomik ilişkilerinde düşüş yaşanmasına neden olduğunu vurgulayan Schweitzer, İngiltere’nin, Almanya’nın en önemli ticaret ortakları sıralamasında beşinci sıradan yedinci sıraya indiğini bildirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.