BM Barış Gücü askerleri yüzlerce kızı hamile bıraktı

105

Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü askerlerinin görev yaptıkları Haiti’de yüzlerce genç kızı ve çocuğu hamile bıraktığı, bu insanların fakirlik içinde tek başlarına çocuk büyütmek zorunda kaldığı bildirildi.

Akademisyenler tarafından yapılan bir araştırmayla hamile kalan kızların birçoğunun 18 yaşından küçük olduğunu ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için para karşılığı seks yapmak zorunda kaldığı ortaya çıktı.

TheConversation isimli akademik sitede yer alan araştırmaya göre, 11 yaşındaki kız çocukları bile cinsel istismara uğramış, barış gücü askerleri tarafından hamile bırakılmış, sefalet içinde tek başlarına çocuk büyütmek zorunda bırakılmıştı.

Birmingham ve Ontario üniversitelerinden araştırmacılar, Haiti’de 2 bin 500 kişi ile konuştu, BM barış gücü misyonunun tesirlerini inceledi. 265 kişi BM askerlerinin genç kızları hamile bırakmasından söz etti.

Hamileliğin ortaya çıkması ile bundan sorumlu olan askerlerin kendi ülkesine geri gönderildiği, böylece Haitili genç kızların kendi başına bırakıldığı ifade edildi.

Haitili evli bir erkek, “Buraya geliyorlar, kadınlarla yatıp ihtiyaçlarını gideriyorlar, onları çocuklu bir halde bırakıp ellerine 500 gourde yani 5 dolar tutuşturup gidiyorlar” dedi.

Bir başkası erkek ise kadınların askerlerin uyguladığı cinsel şiddetle ilgili şikâyetlerini dinlediğini, Onlara AIDS de bıraktıklarını, bazılarının da hamile kaldığını söyledi.

Fransızca kısaltmasından yola çıkarak MINUSTAH ismiyle de bilinen askerlerle ilgili cinsel saldırı, tecavüz gibi insan hakları ihlalleri ve cinayet gibi iddialar öne sürülmüştü.

Araştırmacılar tarafından hazırlanan raporda, “Birçok vakada, yabancı barış gücü askerleri ile bölge halkı arasındaki güç dengesizliği, onların bilerek veya bilmeyerek bölgedeki kadınları ve kız çocuklarını sömürmesini sağlıyor” ifadesi kullanıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.