Trump’tan Demokratlara anayasa uyarısı

40

ABD Başkanı Donald Trump, Florida’da düzenlenen bir etkinlikte hakkındaki azil maddelerinin Temsilciler Meclisinde onaylanmasına rağmen henüz daha Senatoya gönderilmemesini sert bir dille eleştirildi. Bu durumun “adaletsizce” olduğunu ifade eden Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin elinde “ciddi malzeme” olmaması nedeniyle böyle bir yol seçtiğini iddia etti.

Pelosi’ye “çılgın Nancy” nitelemesi yapan Trump, “Demokratlar azil maddelerini Senatoya göndermeyerek, anayasayı ihlal ediyor” şeklinde konuştu.

Trump, Twitter hesabından da açıklama yaparak, “Çılgın Nancy, Cumhuriyetçilerin elindeki Senato’ya azil sahtekarlığıyla ilgili kuralları dikte etmeye çalışıyor. Ancak Demokratların elindeki Temsilciler Meclisinde hiçbir avukat ya da şahide izin vermeyerek tüm yargı sürecini yok saydılar” ifadelerini kullandı.

Demokratlar’ın her şeyin bitmesini istediğini belirten Trump, “Demokratların davası öldü, anket sonuçları çok kötü” değerlendirmesi yaptı.

Trump, Demokratların 2016 yılındaki başkan adayı Hillary Clinton ve Demokratların kendisi ile ilgili “sahte bir dosya” için para ödediklerini öne sürerek, “Demokratlar ve Hillary benim kampanyamda casusluk yaptı ve bunun üstünü örtmeye çalışıyor. Aynı Watergate skandalı gibi ama bu daha da büyüğü” ifadelerini kullandı.

Eylül ayında basına sızan ve 25 Temmuz’da yaptıkları telefon görüşmesinde Trump’ın, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD’nin ülkesine yardım edeceğini söylediğini iddia eden muhbir raporu, azil soruşturmasının fitilini ateşlemişti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül’de “ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verdiği” ve “Başkanlık yeminine ihanet ettiği” gerekçesiyle Trump’a yönelik azil soruşturması sürecini başlattıklarını açıklamıştı.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesindeki kamuya açık oturumlar 13-21 Kasım’da yapılmış, Komite daha sonra 300 sayfalık rapor hazırlayarak Adalet Komitesine göndermişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.