Hong Kong’ta polis yine müdahale etti

138

Hong Kong’ta yaklaşık altı aydır devam eden özerk yönetim karşıtı demokrasi yanlısı gösteriler Noel’de de hız kesmedi. Kentin turistik bölgelerinde yapılan eylemlere şiddet olayları da karıştı.

Noel arefesine denk gelen günde göstericilerle güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar meydana geldi. Polis tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve cop ile göstericilere müdahale etti. Çatışmaların devam ettiği, polisin bir alışveriş merkezindeki göstericilere copla müdahale ettiği belirtildi.

Gösterilerle ilgili açıklama yapan Hong Kong Özerk Yönetimi, şiddet ve taşkınlığın göstericilerden kaynaklandığını iddia ederek, huzursuzluk çıkaranların sokakları kapattığını, alışveriş merkezlerine zarar verdiğini, bazı yerleri kundakladığını ve polise saldırdığını bildirdi. Açıklamada, sosyal düzen ve bayram havasının, yaşanan olaylar nedeniyle, “ciddi bir biçimde zarar gördüğü” belirtildi.

Görgü tanıklarının belirttiklerine göre protestocular özellikle şehrin çok sayıda alışveriş merkezinin olduğu ve turistler tarafından da büyük rağbet gören Tsim Sha Tsui ve Mong Kok semtlerindeki sokaklarda, Çin Halk Cumhuriyeti ile ticari ilişkileri olan mağazalara saldırdı. Göstericilerin ayrıca gece yarısında polise önce “İyi Noeller” dileğinde bulunduğu ve hemen ardından molotof kokteyli fırlattığı bildirildi.

Olayların büyümesi ve göstericilerin, yetkililerin çağrılarına rağmen dağılmaması üzerine de Hong Kong polisinin aralık ayındaki gösterilerde ilk kez göz yaşartıcı gaz kullandığı bildiriliyor. Yaşanan olaylar nedeniyle çok sayıda metro durağının kapatıldığı ve Mong Kok metro durağının kundaklandığı ifade edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.