Kaşıkçı’yla ilgili örtbaslar devam ediyor

64

ABD’nin saygın gazetelerinden The New York Times, yayımladığı bir makalede Suudi Arabistan mahkemesi tarafından Cemal Kaşıkçı davasında 5 sanık hakkında alınan idam kararının, “haince işlenmiş cinayete yeni bir alçaklık boyutu” eklediği vurgulandı.

“Kaşıkçı’yla ilgili örtbaslar devam ediyor” başlığı taşıyan makalede, “Kaşıkçı cinayetiyle ilgili inandırıcı olmayan duruşmada tatmin edici olmayan bir karara varıldı” alt başlığına yer verildi.

Makalede, “Suudi savcıların Kaşıkçı’nın ‘anlık verilen bir karar’ sonucu öldürüldüğü iddiaları, önceden planlanmış bir suikasta işaret eden bütün kanıtlarla çelişiyor” ifadelerine yer verildi.

Mahkemenin, gizlilik için yemin eden birkaç diplomatın haricinde dışarıdan gelen herkese kapatıldığı vurgulanan makalede, idama mahkum edilen beş ve hapis cezası verilen üç kişinin kimliğinin kamuoyuna açıklanmadığı kaydedildi.

Makalede, Kaşıkçı’nın İstanbul’daki konsolosluk binasında öldürülüp parçalara ayrılmasından bu yana gün ışığına çıkarılan bütün delillerin, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın öldürme emrini verdiğini ve emri yerine getirmek için bir ekibin Türkiye’ye geldiğini gösterdiğine işaret edildi.

Cinayeti yöneten Kraliyet Danışmanı Suud el-Kahtani ile eski İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asiri’nin delil yetersizliğinden beraat ettiği hatırlatılan makalede, bu kararın da “verilen cezaların daha az güvenilir olmasına hizmet ettiği” görüşüne yer verildi.

Makalede, verilen kararla Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, ABD Başkanı Donald Trump ve Trump’ın Başdanışmanı Jared Kushner gibi kişilerle işini yürütmesi için sözde bir sebep yaratıldığı kaydedildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.