İspanya ve Bolivya arasındaki kriz büyüyor

133

İspanya hükümeti, Bolivya’nın, İspanyol iki diplomatla bazı polisleri sınır dışı etme kararına karşılık olarak ülkesindeki Bolivyalı 3 diplomatı sınır dışı etme kararı aldığı.

İspanya Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, “Bolivya geçici yönetiminin düşmanca hareketine karşılık olarak İspanya’da görevli Bolivyalı 3 diplomatın istenmeyen kişi ilan edilerek, 72 saat içinde ülkeyi terk etmesi istendiği” vurgulandı.

İspanya ayrıca, iki ülke arasındaki iş birliği ve güven duygularının yeniden inşa edilmesine yönelik adımlar atması için Bolivya geçici yönetimine de çağrı yaptı.

İspanyol basını, Bolivyalı 3 diplomatın, Ticari Ataşe Luis Quispe Condori, Askeri Ataşe Marcelo Vargas Barral ve polis görevlisi Orso Fernando Oblitas Siles olduğunu yazdı.

Bolivya’da geçici Devlet Başkanı Jeanine Anez, Meksika’nın La Paz Büyükelçisi Maria Teresa Mercado ve iki İspanyol diplomat ile bazı İspanyol polislerin istenmeyen kişi ilan edilip, sınır dışı edilmeleri kararını açıklamıştı.

Anez’in duyurduğu kararın ardından Meksika Büyükelçisi Mercado ve İspanyol diplomatlar bu ülkeden ayrılmışlardı.

Bolivya’da Devlet Başkanı Evo Morales’i istifaya zorlayan siyasi süreci “darbe” olarak niteleyen Meksika, ülkedeki eski yönetimden 9 kişiyi La Paz Büyükelçiliğine kabul etmiş ve sığınma vermişti.

Meksika’nın La Paz Büyükelçiliğini geçen hafta ziyaret eden bir İspanyol heyetinin, buraya sığınan söz konusu 9 kişinin çıkışlarını kolaylaştırmaya çalıştıkları yönünde iddialar ortaya atılmıştı.

Bolivya geçici yönetimi, İspanyol heyetindekilerin yüzlerinin maskeli olduğunu ve silah taşıdığını ileri sürüp, bu kişilerin sadece Bolivya makamlarına ait resmi bir araçla büyükelçilikten çıkışına izin vermişti.

Olaya ilişkin iddiaları reddeden ve iç soruşturma başlatan İspanyol hükümeti, bu ziyaretin “ticari amaçlı ve nezaket niteliği taşıdığını” savunmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.