Ev bozdurma dönemi başlayabilir

46

Değerli Konut Vergisi, değeri 5 milyon TL ve üzeri olan evlerin sahiplerini düşündürüyor. Her ne kadar verginin bir yıl ertelenmesi gündeme geldiyse de konut sahipleri ne yapacaklarını bilmediklerini söylüyor.

Tapu ve Kadastro Müdürlükleri, konut sahiplerine tebligatlar yollamaya da başladı. Çoğu kişi evinin değerinin yüksek hesaplandığı ve haksız vergi istendiğini belirterek dava yoluna gitmeye başladı.

Avukat Cevat Kazma, yasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirterek, yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini, aksi halde birçok kişinin evini satarak daha düşük değerli bir ev ya da evleri satın alacağını söyledi.

Kazma, yeni yasaya göre sadece mesken nitelikli taşınmazlardan vergi alınacağını belirtti. Yasanın hukuka aykırılığını bir örnekle açıklayan Kazma, “Örneğin kişinin değeri 5 Milyon TL’yi aşan bir evi var ve orada yaşıyor. Bu kişiden bu vergi alınacak. Ancak başka bir kişinin 3 Milyon TL değerinde 10 adet evi var. Bir başka kişinin ise 4,5 Milyon TL değerinde 10 adet iş yeri var. Bu kişiler ise, gelir bakımından daha zengin olsalar da vergi ödemeyecekler” diye konuştu.

Yıllık vergi rakamlarının da oldukça yüksek miktarlardan meydana geldiğine vurgu yapan Kazma, “Yüksek değerli evi dışında başka bir evi olmayan kişinin ödeyeceği vergi, cebinden kirada oturduğundan daha fazla para çıkmasına bile neden olabilir. Eğer kanunla ilgili düzenleme yapılmazsa birçok kişi evini satıp daha düşük değerli bir konut almaya çalışacak. Yani bir anlamda ev bozdurma dönemini yaşayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.