Üniversite öğrencilerinde alkışlanacak davranış

35

Sokaklardan toplanarak vahşi doğaya sürgün edilen sokak köpeklerinin sağlık ve sevgi ihtiyaçlarını gidermek amacıyla sosyal sorumluluk projesi olarak organize edilen Sürgün Köpeklerle Buluşma’nın üçüncüsü Başıbüyük’te gerçekleştirildi. Marmara Üniversitesi Hayvanları Koruma Kulübü (MÜHAK) ve Maltepe Üniversitesi Hayvan Dostları Kulübü üyesi yaklaşık 50 öğrenci bu sosyal projeye dahil olarak dahil oldular.
Yaşam alanlarından adeta koparılarak ormanda yaşamaya sürgün edilen köpekler susuzluk ve açlığın yanı sıra vahşi hayatla zor koşullar altında mücadele ederek hayata tutunmaya çalışıyor.
Kış aylarının gelmesinden dolayı yemek bulmakta çok zorlanan köpekler için Ajanimo ile Markamama’nın organize ettiği sosyal sorumluluk projesinde üniversiteli öğrencilerle birlikte kuru mamalarla, patili dostların beslemesi gerçekleştirildi. Yaşadıkları açlıktan dolayı vücutlarının zayıflığı alenen belli olan köpekleri öğrenciler elleriyle beslediler.
Öğrencilerin köpeklere yemek dağıtırken geçmişte gördükleri şiddetten dolayı bazı köpeklerin çok aç olmasına rağmen öğrencilerin yanına gelerek dağıttığı mamaları yemekte zorlandıkları gözlerden kaçmadı. Hayvanseverlerin yanına gelen bazı köğekler de kendilerini sevdirirken bir yandan da ürkek davranışları gözlerden kaçmadı.
Ormanlık alanda köpeklerin sadece açlık ve susuzlukla değil aynı zamanda vahşi hayvanların tehditlerine maruz kalması sonucu aldıkları ölümcül yaralar yürekleri burktu. Ormanlık alana bırakılan köpekler yalnızca yanlızlığa değil aynı zamanda ölüme terk edilmiş oluyorlar.
Hayvansevler tarafından altı farklı beslenme noktasına gidilerek hayatta kalmaya çalışan köpeklere mama verilmesi esnasında ormanlık alanda bir köpeğin cansız bedeni ile karşılaşıldı. Ölen köpeğin boğazında bir kişi veya kişiler tarafından bağlanan bir kablo görülmesi üzerine olayı hayvanseverler yetkililere haber verdiler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.