Küçük kızın tedavisi bürokrasiye takıldı

109

Yaklaşık iki yıl önce meydana gelen olayda İzmir’in Karabağlar ilçesinde yaşayan Kılınç ailesi bir düğün dönüşünde geçirdikleri trafik kazası sonrasında hayatları kabusa döndü. Meydana gelen trafik kazasında anne Faden Kılınç annesini, oğlunu ve yengesini kaybederken kendisi ve 10 yaşındaki kızı Ceren Kılınç ağır yaralı olarak kurtuldular.

Meydana gelen trafik kazası sonrası 10 yaşındaki Ceren Kılınç  beyin kanaması geçirdi ve yatağa bağımlı hale geldi. Kızının tekrar eski sağlığına kavuşması için kök hücre tedavisine bağlı. Ancak acılı aile bu tedavi için yıllardır bürokratik engeller yüzünden tedaviyi bir türlü gerçekleştiremediler.

Konu hakkında konuşan Ceren’in babası Mehmet Kılınç, “Aylardır kök hücre tedavisi için bizi boş yere oyalıyorlar. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen raporda ‘ 6 ayı geçen tedavilerde kök hücre tedavisinin fayda görmediği, daha önceki dönemlerde hastalarda fizik tedaviye daha uygun olacak ve kasılmaların azalmasının olacağı anlaşılmıştır. İlk üç ay içinde kök hücre uygulamalarında hastalıkların iyileşme sürecine katkısı olduğu değerlendirilmiştir’ diye verile raporun kendilerine neredeyse trafik kazasının ardından 2 yıl sonra iletildiğini iddia ederek madem kök hücre tedavisi ilk üç ay içinde yapılması gerekirken bunu bize neden bildirmeyerek bizi oyaladılar. Buradan herkese sesleniyorum, benim kızımı kendi çocuğunuz veya torununuz yerine koyun” dedi.

 

Açıklamalarına devam eden acılı baba Kılıç, “Şu an için kızımın tedavisi için yapılacak en önemli tedavi damardan enjekte edilen bir kök hücre nakli gerekiyor. Ama bu tedavi devlet hastaneleri tarafından yapılmıyor. Kızımın bu durumundan dolayı çalışamıyorum. Eş dostun yardımları ile ayakta durmaya çalışıyoruz. Eşim kazadan dolayı boynunda platin olduğundan dolayı kızımıza bakamıyor. Bir evladımı zaten bu kazada toprağa verdim. Kızım için gereken yapılsın hatta ben bu uğurda evimi dahi satmaya razıyım. Ama iş işten geçmemeli” diyerek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.