Kocasına hakaret eden kadına tazminat yok

38

Bursa’da, meydana gelen olayda uzun süredir aralarında şiddetli geçimsizlik yaşayan çift arasında tartışma çıktı. Karı-koca arasında başlayan tartışma kısa sürede kavgaya dönüşmesi sonucu öfkeli adam, karısının boğazını sıkarak ona tokat attı.

BİRBİRLERİNE KARŞILIKLI DAVA AÇTILAR

Kocası tarafından eşinin annesini kendi evinden kovduğunu iddia ederek, eşinin de kendisine “Şerefsiz, kıro” diye hakaret etti. Çift daha sonra birbirlerine karşı boşanma davası açtılar.

Karısının kendisine hakaret ettiğini iddia ederek karısı hakkında mahkemeden maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu. Aile Mahkemesi boşanma davasını kabul ederken kocasına hakaret eden kadının maddi ve manevi tazminat ödemesine karar verdi. Tazminat cezasına çarptırılan kadın kararı temyiz etti.

YARGITAY KARARINI AÇIKLADI

Yargıtay kararında şöyle denildi:
“Davalının eşine iki kez tokat atması ve boğazını sıkması sonucu uyguladığı fiziki şiddetinde kusurlu olduğu ama eşinin de kendisine “Terbiyesiz, hayasız ve vicdansız” şeklinde ağır hakaretler yaptığı anlaşılmaktadır. Davalı kadının ortak çocuklarının doğumundan sonra konutlarına torunlarını görmek ve ziyaret için gelen kayınvalidesini evinden kovması ve kayınvalidesine abisine ait bir silahı göstererek oğlunu öldüreceğini söylemesi ve kayınvalidesi ile konuşurken eşi için “şerefsiz, kıro” diye hakaretler ettiğini ve eşini aşağıladığı için tarafların eşit kusurlu olduklarının kabulü gerekir. Boşanma davasına neden olan olayda taraflar eşit kusurlu olduğu takdirde eş yararına maddi ve manevi tazminata hükmolunamaz. Davacı eşin maddi ve manevi tazminat talebinin reddine karar verirken delillerin takdirinde aynı hataya düşülme. Aile mahkemesinin verdiği karar doğrudur ve bozmayı gerekmemiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.