Katil kamyoncuya ödül gibi ceza

51

Şoför Erdal Yavuz kullandığı hafriyat kamyonu ile 12 Aralık 2016 günü  İstanbul’da Adnan Kahveci Caddesi’ni takiben Vatan Caddesi istikametine dönüş manevrası yaptı. Dönüş manevrası yaparken karşıdan karşıya geçmekte olan babaanne Hatice Aluç ve elinden tuttuğu torunları Yaren Aluç ve Yusuf Aluç’a çarptı. Hafriyat kamyonun çarpması sonucu Yaren Aluç olay yerinde hayatını kaybederken babaanne Hatice Aluç ağır yaralnırken Yusuf Aluç ise kazayı yara almadan atlattı.

Kaza sonrası tutuklanarak cezaevine gönderilen hafriyat kamyonu şoförü Erdal Yavuz İstanbul 12.Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı ve taksirle yaralama ve taksirle öldürme suçlarından mahkeme heyeti tarafından 3 yıl 4 ay hapis cezası aldı. Kazanın oluşumunda  kusuru olduğu iddia edilen babaanne Hatice Aluç içinde mahkeme heyeti kazada torununu kaybetmesinden dolayı bir cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak derecede mağdur olduğunun anlaşıldığını belirtilerek, ceza verilmedi.

Yaren ailesi 12.Ağır Ceza Mahkemesi’nde davaları devam ederken manevi zararlarının karşılanması için şoför Erdal Yavuz ve Yavuzlar Hafriyat İnş.ve Tic. Ltd. Şirketi aleyhine toplam 375 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

Ailenin açtığı davaya bakan İstanbul 15. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde kazada hayatını kaybeden Yaren Aluç’un annesi İcran Aluç  için 20 bin lira, kardeşi Yusuf Emin Aluç için 7 bin lira, baba Emin Aluç için 20 bin lira, babaanne Hatice Uluç için 5 bin lira ve kaza sonrası yaşadığı şok nedeniyle Yusuf Emin Aluç içinde ekstra 2 bin lira tazminat olmak üzere toplamda 69 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Yaren ailesinin avukatı mahkemenin verdiği tazminat rakamlarına itiraz edeceklerini ve verilen cezanın caydırıcı hiçbir özelliğinin olmadığını ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.