Suriyeli Mahmud’a vatandaşlık müjdesi

33

Elazığ’da yaşanan depreminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni açıklamalarda bulundu.

Elazığ’da meydana gelen depremin hemen sonrasında Sürsürü Mahallesi’nde depremden yıkılan bir binaya koşan Elazığ’da üniversite eğitimi için bulunan Suriyeli Mahmud saatler boyunca elleriyle kazarak enkaz altında bulunan Aydın ailesinin tüm fertlerini enkazdan çıkarmıştı. Enkaz altından çıkarılarak hastanede tedavisine başlanan Dürdane Aydın hastane yatağında kendisini ve ailesini saatlerce tırnakları ile enkazı kazıyarak çıkaran kişinin Suriyeli bir üniversite öğrencisi olan Mahmud’a teşekkür etmesi üzerine Suriyeli üniversite öğrencisi Mahmut bir anda Türkiye’nin gündemine girmişti.

“VATANDAŞLIK TABİİ Kİ VERİLİR”

Suriyeli Mahmud için sosyal medyada vatandaşlık verilmesinin konuşulması üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada “ Mahmut kardeşimize tabi ki vatandaşlık verilebilir, zaten kendisi burada okuyor ve Türkçe biliyor” ifadelerini kullanarak Suriyeli Mahmud için vatandaşlık verilebileceğinin sinyallerini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarının devamında “ Bölgede hayatın normale dönmesi için herkesin elinden geleni yaptığını, Malatya ve Elazığ’da KOSGEB Acil Destek Programı’nı devreye soktuklarını depremde mağdur olan herkesin istediği takdirde 1 yılı ödemesiz 24 ay vadeli 100 bin liralık faizsiz kredi kullanabileceklerinin” bilgisini verdi.

İnşaat izinleri hakkında da kısa bir açıklama yapan Erdoğan “Türkiye fay hattında ve her an deprem tehlikesi ile karşı karşıya olan bir ülke. Yatay mimari ile depremlerde ciddi sıkıntılar yaşamayız. İnşaatlarda daha hassas ve duyarlı olmalıyız. Belediyeler zemin etüdlerini yapmadan ruhsat vermemelidir. Yetkililer inşaat ruhsatları konusunda çelik konstrüksiyondan tek katlı konutlar yapılması talimatı verdim.” ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.