Tarihi eser hırsızları yakalandı

50

Kimliği tespit edilemeyen defineciler İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Balat’ta bulunan Ayayani Kilisesi’ne girerek kazmaya başladılar ve iddialara göre kiliseyi kazarak bir şey bulamayan defineciler kilise duvarında bulunan tarihi örme tabloyu çalarak kayıplara karıştı. Olayın ardından Ayayani Kilisesi güvenlik görevlisi Yusuf K. kiliseyi kontrol için gittiğinde kilisenin kapısının açık olduğunu fark etti. Kilisenin içerisine girdiğinde de zeminde kazı yapıldığını fark etmesi üzerine kilisede bulunan “melek ve şeytan” figürleri işlenmiş örme bir tablonun çalındığını fark etti.

İhbar üzerine Ayayani kilisesine Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü Balat Polis Merkezi ekipleri, inceleme yaptı. İncelemenin ardından özel bir ekip çevredeki antikacılara giderek araştırma yaptı. Özel ekipler kilise görevlilerinin belirttiği tablo bilgi vererek antikacılara böyle bir tablonun kendilerine getirilip getirilmediği soruldu. Antikacıların birisi geçtiğimiz günlerde bir kişinin anlatılan tabloya benzer bir tabloyu satmak için kendisine ulaştığını anlattı.

Polis ekiplerinin yaptıkları araştırma sonucunda antikacılara tabloyu satmak isteyen kişinin Hakan Ç. olduğu tespit edildi. Hasan Ç.’ye telefonla ulaşan bir polis kendisini antikacı olarak tanıtarak tarihi tabloyu almak istediğini söyledi.

Kendisini antikacı olarak tanıtan polis uzun uğraşlar sonucunda şüpheli şahsı ikna ederek bir iş hanında buluşma ayarladı. İş hanında polis memuru ile şüpheli arasında görüşmenin başladığı esnada polis ekipleri iş hanına baskın düzenleyerek içeride bulunan 7 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınan şüphelilerden Bayram T. sorgusunda 2 arkadaşı ile kiliseye girdiğini itiraf etti. Sorgusunda gözaltına alınan kişiler arasında kiliseye birlikte kazdıkları ve tabloyu çalanlar olmadığını söylemesi üzerine diğer 2 kişi tespit edilerek düzenlenen bir baskınla yakalanarak gözaltına alındı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.