İtfaiye 300 kuşu yanmaktan kurtardı

21

İstanbul’un Avcılar ilçesi Merkez Mahallesi Afacan Sokak üzerinde bulunan bir binanın bodrum katında bulunan Avcılar Kuş Sevenler Derneği binasında sabahın erken saatlerinde yangın başladı. Binadan dumanlar çıktığını gören mahalle sakinleri yangını İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’ne haber verdi. İtfaiye ekipleri yangının çıktığı binaya gelerek elektrik sisteminden kaynaklı yangına kısa sürede müdahale ettiler.

Dernek binası içinde bulunan özel eğitimli kuşların kurtarılması için itfaiye ekipleri büyük bir çaba harcadı. Yangına müdahale eden itfaiye ekipleri yoğun duman ile kaplanan dernek binasındaki yangını söndürmeye çalışırken aynı zamanda ters çevrilen kuş kafesleri ve kutulara doldurdukları önemli bölümü güvercin olmak üzere çok sayıda kuşu dışarıya çıkartmaya çalıştı. İtfaiye tankına yaklaştırılan bazı kuşlar üzerlerine su sıçratılarak kendine getirilirken karton ve kafeslerle taşınan kuşlar bir kahveye götürüldü.

Kurtarma çalışmaları esnasında yüzünde maskesi ve sırtındaki oksijen tüpü ile giren itfaiye erlerinin omuzlarına bazı özel eğitimli kuşların canlarını kurtarmak için kondukları görülürken kurtarılan kuşlar Kuş Sevenler Derneğinin bir üyesi tarafından yakınlarında bulunan bir kahveye götürülerek sağlık durumlarına müdahale edildi.

Kuş Sevenler Derneği Başkanı yaptığı açıklamada “Yangının elektrik kontağından meydana geldiklerini tahmin ettiklerini, yangından maddi kayıplarının önemli olmadığını, önemli olan kuşların sağ salim kurtarılması olduğunu belirtirken çıkan yangında az sayıda kuşun kurtulamadığını” ifade etti.

Yangının çıkış nedeniyle ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.