Koronavirüse karşı bakkaldan ilginç yöntem

16

Çin’in Wuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını sonrasında sadece dünyada değil ülkemizde de koronavirüsten korunmak için ilginç yöntemler uygulanmaya başladı. Buna en son örnek de Ordu’nun Altınordu ilçesine bağlı Yeni Mahalle’de, 25 yıldır bakkal olarak hizmet veren Orhan Sarı’nın koronavirüs salgınına karşı aldığı önlemle Türkiye’de bir ilke imza attı. Koronavirüs salgınından önce müşterilerinden aldığı banknotları kolonya ile dezenfekte ettiğini anlatan mahalle bakkalı Orhan Sarı, koronavirüs salgının baş göstermesinden sonra da müşterilerden aldığı banknotları suya koyup 100 derecede kaynattıktan sonra kuruttuğunu ve daha sonra bu paraları müşterilerinin alışverişlerinde veya mal alımında bu şekilde kullandığını ifade etti.

Yaptığı önlem hakkında kısa bir açıklama yapan bakkal Orhan Sarı “Eskiden beri hijyen konusunda titizdim. Daha önceleri banknotları kolonya ile temizliyordum. Ama koronavirüs salgını sonrası kolonya fiyatlarında meydana gelen yüksek artış sonrası ben de kendimce farklı bir çözüm buldum. Banknotları suya koyup 100 derecede kaynatarak dezenfekte edip ardından bu paraları kurutuyorum. Böylece yüksek maliyetli kolonya masrafından da kurtulmuş oldum ve paraları temizlemiş oldum” diye konuştu.

Açıklamalarına devam eden Orhan Sarı “Daha sonra kuruttuğum banknotları ayrı bir yere koyarak müşterilerime para iadesi yaparken bu temiz banknotları kullanıyorum. Temizlik ve hijyene herkes gereken önemi vermelidir. Para her gün elden ele dolaşıyor. Bazı kişiler para sayarken tükürüğünü kullanıyor ve bu direk hastalığın bulaşması demektir. Bunu önlemek için paraları kaynatıp temizliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.