Sarılık teşhisi ile tedavi altına alınan 2 günlük bebek hayatını kaybetti

27

24 Haziran’da Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde polis memuru Mehmet Yaş (47) ile eşi Yeter Yaş’ın (35) çiftinin sezeryanla erkek bebekleri dünyaya geldi. Doğumdan bir gün sonra anne ve bebek taburcu edilirken 2 gün önce dünyaya gelen ve adı dahi konulmayan bebeklerini kontrol amacıyla özel hastaneye götüren çifte özel hastanede ‘sarılık’ teşhisi konularak tedaviye alındı. Özel hastanede küveze alınarak sarılık tedavisine başlanan bebek hayatını kaybetti.

2 günlük bebeğini özel hastanede kaybeden acılı baba Mehmet Yaş “ Bebeğimizin kontrollerini yapmak için özel hastaneye gittiğimizde bebeğimizle ilgilenen doktor hanım çocuğun sarılığına bakacaklarını söyledi. Çocuğu bizden alıp yoğun bakım ünitesine götürdüler. Daha sonra bize bebeğimizin sarılığının sınırda olduğunu, kendisini yoğun bakımda tedavi edeceklerini ve sarılığını düşürerek bir sonraki gün taburcu ederiz, siz evinize gidin denildi.”

Açıklamalarına devam eden acılı baba “Bebeğimizi doyurmak için hastaneye gittiklerinde bekleme yaparlarken bir hemşirenin panikleyerek bana sesi titreyerek ‘çocuktan kan alınmış mıydı?’ diye sorarak tekrar yoğun bakım odasına girdi. Bizi içeri almadılar. Yarım saat sonra da küvez içinde bir bebek çıkardılar. Çıkardıkları bebeğin kendi çocuğumuz olduğunu gördüm. Sonra bebeğimizi ambulansla Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesine götürdüler. Aradan bir saat geçtikten sonra bize çocuğumuzun ölüm haberini verdiler. Ölüm sebebi olarak bize ‘yeni doğan bebeğin nefessiz kalması’ olduğunu belirttiler. Ayrıca bebeğin yaklaşık 1.5 saat nefessiz kaldığını, bu şekilde rapor tutulup, adli vaka olduğunu, olaya savcılığın el koyacağını söylediler” diye konuştu.

Bebeğimin ölümüne özel hastanenin yönetiminin ve yoğun bakım ünitesi görevlilerinden, bebeğim ile ilgilenmeyen doktordan şikayetçiyim” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.