Başörtülü kadınlara saldırı davasında karar açıklandı

80

Geçtiğimiz yıl Karaköy’de meydana gelen olayda Semahat Yolcu adlı bir kadın iki başörtülü kadına saldırdığı için gözaltına alınmış ve daha sonrada yargılandığı mahkeme tarafından Semahat Yolcu  4 ayrı suçtan 2 yıl 9 ay 17 gün hapis cezasına çarptırılarak hükmün açıklanması geri bırakılan ancak aldığı ceza üst mahkemece kaldırılmasının ardından hakkında yeniden yapılan yargılamada karar çıktı.

İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki görülen duruşmaya, müştekiler Feyza Yerlikaya ve Gamze İnce avukatlarıyla tutuksuz sanık Semahat Yolcu ve avukatı katılırken müştekiler Yerlikaya ve İnce şikayetlerinden vazgeçtiklerini belirtti.

Mahkemede Semahat Yolcu pişman olduğunu ifade ederek yaptığı davranışın kendisine yakışmadığını belirterek “Özür dilerim şuursuzca yapılan bir davranıştı. Tekrar özür diliyorum.” dedi.

Müştekilerin avukatı ise , “Hatasını anlayarak pişman olan sanığı affetmek daha makbüldür. Kendilerine saldırının hoş olmamasına rağmen sonrasında pişmanlığına dile getirmesi müşfik bir tavırla onları affetmek hem kamu vicdanı hem de inancımız gereğidir.  Umarım sanık yargılama süresince gereken dersi almıştır.” Dedi

Mahkeme heyeti daha sonra mağdurların şikayetlerinden vazgeçmesi üzerine “hakaret” ve “yaralama” suçlarından davanın düşmesine “tehdit” ve “inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” suçunun ise şikayete bağlı suçlardan olmadığı gerekçesiyle “tehdit” suçundan 6 ay 7 gün, “inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” suçundan ise 10 ay hapis cezası vererek hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Mahkemeni sona ermesinin ardından sanık Semahat Yolcu,  duruşma sonrasında mağdurların yanına giderek onlardan özür diledi.

Saldırıya uğrayan genç kadınların avukatı, Twitter’dan yaptığı açıklamada da “Karaköyde saldırıya uğrayan müvekkillerimiz sanığın pişmanlığını dile getirerek özür dilemesi nedeniyle ders niteliğinde bir karar alarak kendilerine saldıran şahsı affetmenin daha hayırlı olacağına karar verdiler. Hepimize ders olsun!” ifadelerini kullanarak kamuoyuna duyuruda bulundu.

Yayınlanan duyuru metninde Kuran-i Kerim’deki Şura Suresi’nin 40’ıncı ayetine dikkat çekmeleri de öne çıktı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.