Manisa’da koronavirüse karşı tedbirler arttırılmaya başlandı

21

İl genelinde yeni koronavirüs vaka sayılarının artması üzerine Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, aldığı  yeni bir kararla 65 yaş üstü vatandaşların 17.00-20.00 arası toplu taşıma araçlarını kullanmasına, 65 yaş üstü vatandaşların kurulan halk pazarlarına saat 17:30’dan sonra girmelerine ve sadece birinci derece akraba düğünü başka bir düğüne katılmaları konusunda kısıtlama getirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, alınan kararların amacının il halkının koronavirüs salgınından korumak ve son günlerde yeni vaka sayısının artışını durdurmak ve azaltmak maksadıyla alındığını belirtti.

Alınan kararlar gereği, sadece 65 yaş değil aynı zamanda risk grubunda yer alan tüm vatandaşların 17.00-20.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmalarının yasaklandığı, saat 17:30’dan sonra semt ve ilçe pazarlarına girmelerinin yasaklandığı ve sadece birinci derece akraba oldukları kişilerin düğünlerine katılmaları konusunda kısıtlamalar getirilmesinin yanında il genelinde bulunan iş yerlerinin yaya kaldırımlarına mal ve malzeme koyması da yasaklandı.

Okulların açılacağı tarih olarak belirtilen 31 Ağustos’tan itibaren, okul servisi ve personel  servis araçlarında maske takmanın zorunlu hale getirildiği ayrıca bu araçların içine kameralar takılması ve bu kameraların kayıtlarının 30 gün zorunlu olarak saklanması şartı da getirildi.

İl genelinde ayrıca sosyal mesafe kuralına uyulması, hijyenle birlikte, mesire ve piknik alanlarında, oturma yerleri arasındaki mesafenin en az 4 metre olacak şekilde ayarlanmasının sağlanmasına da oy birliğiyle karar verildi. Bu kararlara uymayanlar hakkında da Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi konusunda oy birliğiyle karar alındı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.