Karantinayı ihlal ederek düğüne gittiler

21

Samsun’da il genelinde Covid-19 testi çıkan ve bulguları hafif çıkan kişilerin tedavileri evlerinde devam ederken bu kişilerle temasta bulunanlarında kendi evlerinde 14 gün boyunca izole olmaları isteniyor. Bu kişilerin kontrolleri için Samsun Sağlık Müdürlüğü, filyasyon ekiplerinin yanı sıra 10 ekipten oluşan mobil ekipler tarafından kontrolleri sağlanıyor.

Yapılan denetimler esnasında Covid-19 test sonucu pozitif çıkarak karantina altında kalması gereken bir ailenin karantina kurallarını ihlal ederek bir düğüne gittikleri ihbarı üzerine bu kişiler hakkında yasal işlemler yapılırken karantinada iken evinden ayrılarak bir restorasyona giderek bir kişinin burada yemek yediği tespit edildi ve bu kişi hakkında da yasal işlem yapıldı.

Konu hakkında açıklama yapan Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç,il genelinde koronavirüs yayılımını engellemek için ciddi çalışmalar yapıldığını ve bu çalışmaların  filyasyon ekipleri ve mobil denetim ekipleriyle etkin bir mücadele yürüttüklerini aktardı.

Yapılan denetimlerde test sonuçları pozitif çıktığı için evlerinde izolasyonda olması gereken kişilerin evlerinde olmadığını gördüklerine işaret eden Oruç, “Bu kişilerden birisini bir restoranda yemek yerken bulurken bir ihbar sonucu da izolasyonda olması gereken bir ailenin bir düğüne gittiğini öğrendiğimizde şok olduk. İnsanların bu kadar duyarsız olmasını anlayamıyoruz” dedi.

Son 6 gün içinde yapılan denetimlerde karantina altında olan 662 haneye kontrol ziyareti yapıldığını, bu ziyaretler sonucunda izolasyon kurallarına uymadığı tespit edilen 43 kişi hakkında da yasal işlem başlattıklarını vurguladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.