1 yaşındaki kızıyla sokakta kalan kadına devlet sahip çıktı

114

İmam nikahlı eşiyle Hatay’ın İskenderun ilçesinde birlikte yaşayan 25 yaşındaki Zeynep Arık, dini nikahlı eşi tarafından terk edilmesinin ardından ailesine sığınmak istedi. Ailesinin Zeynep Arık’a sahip çıkmaması yüzünden 1 yaşındaki kızıyla birlikte parklarda yaşamaya başladı.

Zeynep Arık anne ve babasının boşanmasının ardından 9 yaşından itibaren yetiştirme yurtlarında büyüdükten sonra 18 yaşını doldurduktan sonra yetiştirme yurdundan ayrıldı ve bu dönemde tanıştığı kişi ile imam nikahı yaparak birlikte yaşarken bu ilişkilerinden bir kız çocukları dünyaya geldi.

İddialara göre imam nikahlı eşinin kendisini terk etmesi üzerine Zeynep Arık anne ve babasının yaşadığı İstanbul’a gelerek anne ve babasına sığınmak istemesine rağmen anne ve babası tarafından kabul edilmedi. Çocuğuna bakmak için geçici günlük işlerde çalışan Zeynep Arık kiralık olarak oturduğu evin kirasını ödeyemeyince yaşadığı evden çıkmak zorunda kalarak 1 yaşındaki kızıyla sokaklarda ve parklarda yaşamaya başladı.

Vatandaşların çabaları sonrasında Zeynep Arık’ın durumunun sosyal medyada paylaşılması üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Zeynep Arık’a sahip çıktı. İskenderun Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü görevlileri, Zeynep Arık ile 1 yaşındaki kızını, dün akşam parktan alıp, kadın sığınma evine yerleştirdi.
Zeynep Arık yaptığı açıklamada “Sosyal medyada durumumun paylaşılması üzerine gazetelerde haberim çıkınca bir çok vatandaş yardım etmek istedi. İnsanlık ölmemiş bunu bir kez daha gördüm. Daha sonra bana Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri ulaşarak beni kadın sığınma evine aldılar. Hiçbir anne çocuğu ile bu duruma düşmek istemez. Allah devletimize zeval vermesin” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.