Devleti 5 milyon zarara uğratan şebeke yakalandı

29

Servis taşımacılığı, nakliye firmaları ve iş makinesi sahiplerinin vergiden kaçmak için sahte akaryakıt fişi kullandığı yönünde Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri gelen ihbar üzerine çalışma başlatarak benzin istasyonunda pompacı olarak çalışan 3 kişi ile bir servis şoförünün sahte akaryakıt fişi bastığını tespit etti.

Şebekeyi takibe alan polis ekipleri 6 ay boyunca teknik ve fiziki takip yaparak akaryakıt istasyonunda pompacı olarak çalışan Hamdi Ç. ile Eray İ.’nin, çalıştıkları iş yerlerindeki akaryakıt fişlerini çaldığı ve daha önce pompacı olarak çalışan çete lideri Orhan G.’ye götürdüğü öğrenildi.

Yapılan araştırmalarda kendisine getirilen fişleri Orhan G.’nin kopyaladığı tespit edildi. Şüphelilerin daha sonra müşterilerin gönderdiği araç plakalarına, güncel akaryakıt fiyatı üzerinden istenilen miktarda sahte fiş bastığı tespit edildi.

Şebekenin sahte fişle devleti günlük olarak 1.5 milyon adet sahte akaryakıt fişi basarak zarara uğrattığı tespit edilirken  şüphelilerden yüzde 3 komisyonla sahte fiş alarak vergi kaçıran firmaların da devleti bu yöntemle 5 milyon lira zarara uğrattığı saptandı.

Ayrıca isimleri ve fiş numaraları kullanılan 4 akaryakıt şirketinin de mağdur edildiği belirlendi.

Şüphelilerin iş ve ev yerlerine eş zamanlı olarak düzenlenen operasyon sonrasında çete lideri Orhan G., Hamdi Ç., Eray İ. ve müşterilerle irtibata geçen Murat K. gözaltına alındı.

Emniyetteki ifadelerinde, suçların kabul eden 4 şüpheliden Orhan G. Hamdi Ç. ve Murat K. çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, Eray İ. ise adli kontrol şartıyla ile serbest bırakıldı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.