İspanya koronavirüs aşısı olmayan vatandaşlarını kayıt altına alacak

19

Koronavirüs salgınından sonra virüsün mutasyona uğramasından ciddi şekilde İspanya bu konuda radikal bir karara imza atarak ülke genelinde etkilenen virüse karşı aşı olmayı reddeden kişilerin kaydını oluşturacak.

Konu hakkında bir açıklama yapan İspanya Sağlık Bakanı Salvador Illa, koronavirüs aşısı olmayı kabul etmeyen veya olmayan kişilere halkın veya işverenlerin erişimine açılmayacağını söyledi. Liste, diğer Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle paylaşılacak.

İspanya Sağlık Bakanı Salvador “Aşılanma olursa virüsü yenmenin bir o kadar kolay olacağına inandığını ve bu aşının ne kadar çok çabuk yapılırsa o kadar iyi olduğunu” ifade etti.

Pfizer-BioNTech üretimi aşıları için tüm AB ülkeleri tarafından onay verilmiş ve Avrupa’nın birçok bölgesinde aşı çalışmaları başlamıştı. İspanya’da bu aşıların kullanılmasına geçtiğimiz hafta başlanılmıştı.

İspanya Sağlık Bakanı Salvador Illa, daha önce katıldığı bir televizyon programında aşının zorunlu olmayacağını dile getirirken aynı zamanda aşı olmayacak kişileri de  “Yapılacak olan şey, Avrupalı ortaklarımızla paylaşılacak bir sicil kaydıdır.” diyerek üstü kapalı olarak tehdit etmişti.  konuştu.

BBC News’in haberine göre, Salvador Illa, kayıt işlemini gerçekleştirirken veri korumasına azami saygı göstereceklerini ifade etti.

İspanya’da geçtiğimiz günlerde yapılan bir anket sonucuna göre aşıyı yaptırmayacağını söyleyen İspanyol vatandaşların sayısı yüzde 47’den yüzde 28’e düştüğü öğrenilirken İspanyol bakan, “Aşı olmamak vatandaşların hakkıdır. Şüpheleri gidermeye çalışacağız. Aşı olmak hayat kurtarır, salgından çıkış yolu budur.” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.