ABD’de hastalığını gizleyip işe gidince 7 kişinin ölümüne neden oldu

32

ABD’nin Oregon eyaletinde meydana gelen olayda koronavirüse yakalan bir işçi herkesten koronavirüse yakalandığını saklayarak işine devam etti. Oregon eyaleti Douglas bölgesinde arka arkaya iki büyük koronavirüs yeni vakalarının yaşanmasına sebep olan olayların başlangıcı olarak bu kişinin koronavirüs hastası olduğunu bilerek işine devam etmesi olarak gösterildi.

Douglas bölgesi yetkilileri eyaletteki son iki koronavirüs salgınının kaynağının büyük olasılıkla ‘süper bulaştırıcı eylemi’ olduğunu söyledi. Salgın sonrasında salgının başlangıç noktasını bulmak isteyen yetkililer geriye doğru bu kişiye kadar izinin sürüldüğünü, ilk salgında 7 kişinin öldüğünü ve ikinci salgında ise yüzlerce kişinin kendini karantinaya almak zorunda kaldığını belirtti.

Douglas bölgesi yetkililerince yapılan 17 Aralık tarihli bir açıklamada “Yaşanan bu salgın sonrasında 1315 yeni vaka görüldü. Bu vakalardan 7’si ölümle sonuçlanırken bölgemizde yaşanan ikinci salgın sonrasında 300 aile karantina altına alınmak zorunda kalındılar. Bu ailelerin şu an yaşadıkları üzüntüleri kelimelerle anlatmak imkansız. Bu olay sadece sağlık olayı değil aynı zamanda bölgemizi ekonomik olarak da ciddi olarak etkiledi. Bu olayın asıl sorumlusunun kesin olarak tespit edilmesinin ardından bu kişi hakkında yasal soruşturma başlatılacak ve kendisine emsal olacak bir ceza verilmesi için sonuna kadar takipçisi olacağız ifadelerini kullandı.

Oregon eyaletinin güneyinde bulunan ve yaklaşık 111 bin nüfusa sahip Douglas bölgesinde, salı günü itibarıyla toplamda 1315 koronavirüs vakası görüldü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.